V pátek začal v Polné festival židovské kultury Polin

Jedná se o festival židovské kultury, v rámci kterého chtějí organizátoři připomenout tří sté výročí tamního rabínského domu. Až do neděle právě tam budou komentované prohlídky.

Součástí festivalu Polin jsou také divadla, výstavy, koncerty a dílny s promítáním. Kupříkladu v sobotu večer přijede novinář a publicista Stanislav Motl. Hovořit bude o svém dokumentu Děti Antonína Kaliny. O tom, že dědeček zachránil stovky židovských chlapců před smrtí, se dozvěděla náhodou z internetuAntonín Kalina z Třebíče byl českým Wintonem. Zachránil asi tisícovku dětíV rabínském domě a polenském synagoze budou po celý víkend komentované prohlídky. „Průběžně s malými přestávkami na pohoštění a aktivity pro rodiny s dětmi, které budou probíhat venku, tak je možné celý ten objekt si velmi dobře prohlédnout. V rabínském domě jsou ještě expozice Dějiny antisemitismu v Čechách a Dějiny Hilsneriády,“ upozorňuje organizátorka Anna Wagnerová.

URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/1734859

 

Židovský festival Polin chce napodobit třebíčský Šamajim

16.6.2017 denik.cz str. 0 Regiony

Jana Kodysová

Polná - Rabínský dům v Polné slaví 300 let. Při té příležitosti se o tomto víkendu, ve dnech 16. až 18. Června uskuteční nultý ročník festivalu Polin. Hlavní pořadatelkou akce je Mirjam Wagnerová z Rabínského domu a Synagogy v Polné, která by ráda z akce udělala tradice.

„Chtěla bych pořádat festival každý rok. Bylo by to něco jako festival židovské kultury Šamajim v Třebíči. Cílem akce je připomenout ty, kteří tu s námi žili. Přiblížit život komunity, která prakticky vymizela,“ popsala pořadatelka Wagnerová.

Festival by tak byl nejen přehlídkou židovské kultury, ale do budoucna by se mohli představovat na festivalu nejen židovští umělci. „Šlo by o jakési sbližování kultur. Chtěli bychom například také dělat přednášky, které budou proti fašistickým tendencím. Dále to bude festival složený z koncertů, divadla, filmy, tance a tak dále,“ nastínila představu o festivalu Wagnerová.

Proč název Polin? „V historických mapách je jako Polin hebrejsky označováno město Polná,“ vysvětlila Wagnerová.

Nultý ročník festivalu začíná v polenské synagoze už v pátek 16. června za účasti zástupců Židovské obce Brno, účast přislíbili také zástupci obce z Prahy, představitelé Kraje Vysočina a města Polná. V 16.00 hodin po slavnostním zahájení bude na programu vernisáž výstavy obrazů izraelské malířky Hany Alisy Omer a od 18 hodin se návštěvníci mohou těšit na violoncellový koncert světoznámých virtuosů Jiřího Hoška a Dominky Weiss-Hoškové.

V sobotu program festivalu pokračuje na náměstí před Rabínským domem. V plánu jsou umělecké dílny a workshopy s židovskou tematikou pro rodiny s dětmi. O to se postará spolek KUŠ od 14 hodin. O hodinu později se v Rabínském domě koná beseda s hudebním skladatelem a sběratelem kuriosních hudebních nástrojů Jaromírem Vogelem a prezidentkou festivalu MaŽif, paní Blankou Vogelovou.

V 16 hodin zahraje hru Ladislava Fukse s názvem Pan Theodor Mundstock člen Činoherního studia v Ústí nad Labem Jaroslav Achab Haidler. Od 18 hodin přijede na besedu známý dokumentarista, investigativní novinář a spisovatel Stanislav Motl, který je autorem dokumentu Děti Antonína Kaliny. Poté bude promítnutý film.

Poslední den se na náměstí před Rabínským domem bude vyučovat izraelský tanec. Na svědomí ho bude mít soubor Yocheved. Od 17 hodin se v synagoze ve hře Arnošta Goldflama s názvem Smlouva představí člen Divadla Husy na provázku – Vladimír Láry Hauser. Festival končí v neděli v 19 hodin.

URL| http://www.denik.cz/regiony/zidovsky-f...podobit-trebicsky-samajim-20170616.html

16.6.2017 ČRo - vysocina.cz str. 0 zpravy

Milan Kopecký,Olga Štrejbarová