Velká sláva na hlavním nádraží. Sjedou se Wintonovy děti, dají pomník rodičům

Pod historickou kupolí pražského hlavního nádraží nanovo ožije působivý příběh takzvaných Wintonových dětí. V sobotu 27. května tam podle informací serveru Lidovky.cz kolem deseti přeživších potomků odhalí pomník svým rodičům, kteří je posadili do vlaku směr Velká Británie, a tím jim zachránili život. Sami pak většinou zemřeli v nacistických vyhlazovacích táborech.

Sir Nicholas Winton, organizátor odjezdu 669 převážně židovských dětí z Československa, už na pražském hlavním nádraží sochu několik let má. Nyní ji dostanou rodiče. Půjde o plastiku vlakových dveří, na nichž jsou otisknuté malé a velké ruce – dětí a dospělých, kteří se navždy loučí.

Po všech směrech půjde o výjimečnou akci. Budou ji provázet přísná bezpečnostní opatření – podle organizátorů by mělo přijet deset Wintonových dětí, které doprovodí jejich synové, dcery, vnuci a vnučky. Účastnit by se měli i přední politici – potvrdil například ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo šéf resortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Na místě budou i zástupci ambasád.

Po dobu konání neveřejné slavnosti, tedy kolem čtvrté hodiny odpoledne, bude přibližně na hodinu uzavřený hlavní středový průchod z odbavovací haly na nástupiště. Pomník se totiž bude nacházet ve střední části této široké chodby – naproti pamětní desce amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, pod secesní kupolí historické Fantovy budovy.

„Upraven bude pohyb osob v hale a v podchodech k nástupištím. Bude například uzavřen střední podchod a cestující budou využívat jen dva další krajní (severní a jižní) podchody,“ upřesnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Vlaky budou jezdit podle jízdních řádů a ani pohyb pasažérů po nádraží by neměl být zásadně omezený.

Akce začne kolem třetí hodiny odpoledne ve Vládním salonku na hlavním nádraží, kde se všichni pozvaní sejdou. Zhruba o hodinu později pak budou přihlížet odhalení pomníku.

Jeho vznik iniciovaly dosud žijící Wintonovy děti , které už loni oznámily záměr vzdát poctu svým rodičům, kteří museli učinit těžké rozhodnutí, zda opustí své děti a pošlou je vlakem stovky kilometrů daleko. Sami pak většinou zemřeli. Potřebné náklady na pořízení pomníku původci myšlenky odhadovali na více než tři miliony korun, uspořádali kvůli tomu i sbírku.

Hosty z Česka i celého světa budou chránit policisté. Podrobnosti k bezpečnostním opatřením nechce v tuto chvíli z logických důvodů nikdo sdělovat.

„Z našeho pohledu je případné bezpečnostní opatření ve stadiu příprav. K jeho konkrétní podobě se tak vyjádříme až před akcí samotnou, tj. ve druhé polovině čtvrtého květnového týdne,“ řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

URL| http://byznys.lidovky.cz/wintonovy-det...a.aspx?c=A170516_172036_ln-doprava_pave

17.5.2017 lidovky.cz str. 0 Lidovky / Doprava

Lidovky.cz, Michal Pavec