Festival Věčná naděje připomene odkazy terezínských skladatelů

“ Nově, oproti minulému roku, každému koncertu předchází komentovaný úvod, který by měl uvést kontext skladeb a autorů. Měl by přiblížit posluchačům jejich životní osudy, ale také skladby, které zazní,” řekl ředitel Institutu terezínských skladatelů Lubomír Spurný. Návštěvníci si poslechnou například díla Pavla Haase, Hanse Krásy nebo Gideona Kleina. Jejich skladby představí klavíristé Jan Dušek a Ivo Kahánek, německý zpěvák a režisér Selcuk Cara a soubory Bennewitzovo kvarteto, Black Oak Ensemble nebo Virtuosi Brunenses.

Koncert Bennewitzova kvarteta se odehraje v pražském Rudolfinu a vystoupení zpěvačky Ireny Troupové a klavíristy Jana Duška si návštěvníci poslechnou v Obecním domě v Praze. Americko-francouzský soubor Black Oak Ensemble odehraje svůj koncert v terezínském kulturním domě. Letošní rok je obsazen více zahraničními umělci než předchozí. Pořadatelé očekávají vyšší účast návštěvníků. “

Už v nultém ročníku jsme měli slušný počet obecenstva. Loňský koncert v Magdeburských kasárnách byl přeplněn, někteří lidé i stáli,” řekl Prokeš. Právě zajímavé lokality a zahraniční umělci by podle něj měli přilákat diváky. Součástí festivalu jsou i přednášky a workshopy o tvorbě terezínských autorů.

Festival pořádá nadační fond Věčná naděje ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů. Společným zájmem obou organizací je rozvoj a výzkum děl autorů z období holokaustu. Pracovníci fondu a institutu shromažďují soukromé sbírky a pozůstalosti po autorech, kteří často vězení nepřežili. Kromě festivalu Věčná naděje pořádají také vzpomínkové koncerty a přednášky.

Více zde

Zdroj: operaplus.cz