Do Plzně se vrací Šumař na střeše

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede v sobotu ve Velkém divadle muzikál Šumař na střeše. Muzikál podle povídek Šoloma Alejchema měl premiéru na Broadwayi v roce 1964. Na plzeňská jeviště se vrací potřetí, téměř půlstoletí od prvního uvedení v Plzni.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede v sobotu ve Velkém divadle muzikál Šumař na střeše. Muzikál podle povídek Šoloma Alejchema měl premiéru na Broadwayi v roce 1964. Na plzeňská jeviště se vrací potřetí, téměř půlstoletí od prvního uvedení v Plzni. V novém nastudování v režii šéfa muzikálového souboru Lumíra Olšovského a v hudebním nastudování Kryštofa Marka se objeví někteří herci, kteří hráli i v obou předchozích inscenacích v roce 1969 a 2000, řekl Olšovský.

Libreto legendárního klasického muzikálu o síle tradic, lásky, rodinných vztahů a potřebě tolerance napsal Joseph Stein, hudbu Jerry Bock a texty písní Sheldon Harnick. Muzikálový soubor v Plzni poprvé nastudoval dílo v překladu Pavla Šruta. Výběr titulu byl pro Olšovského srdeční záležitostí. "Jednak už roky miluji Šumaře na střeše, jednak miluji plzeňský muzikálový soubor. Obdivuji ten talent, potenciál a obrovskou sílu souboru a řekl jsem si, že pro mě král muzikálů o rodině a pospolitosti Šumař na střeše by byla ideální volba, aby se ukázala soudržnost muzikálu v Plzni," řekl režisér. V inscenačně náročném představení vystupuje na jevišti 50 účinkujících, v orchestřišti je dirigent a 29 muzikantů.

Do hlavní role obsadil režisér hostujícího Miloslava Mejzlíka. Postava židovského mlékaře Tovjeho, jehož jedinou starostí je dobře provdat svých pět dcer, je pro něj první velkou muzikálovou rolí. "Celý život až do teď jsem si myslel, že jsem shakespearovský, ibsenovský, becketovský herec a najedou muzikál! Příprava byla pro mě bolestivější než příprava na Krále Leara, ale snažím se," přiznal Mejzlík. Jeho manželku Goldu ztvární stejně jako v roce 2000 Stanislava Topinková Fořtová.

Scénu navrhl britský výtvarník David Benson, s nímž divadlo spolupracovalo už na několika projektech. Jako dominantní prvek scény použil obraz vesnice a doplnil ho o drobné části dekorace, dotvářející iluzi života lidí na vsi. Autorka kostýmů Kateřina Bláhová se nechala inspirovat obrazy Marca Chagalla, na kterých je častým motivem houslista a z jehož díla je odvozen i název muzikálu.

V inscenaci se představí celý muzikálový soubor doplněný o externisty. Kromě ústřední manželské dvojice se na scéně objeví například Soňa Hanzlíčková Borková, Kateřina Falcová, Charlotte Pščolková, Jozef Hruškoci, Lukáš Ondruš, Pavel Režný, Oldřich Kříž či Jaroslav Someš.

URL| https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/d...ezie-se-ujal-lumir-olsovsky_470760.html

8.3.2018 tyden.cz str. 0 Divadlo

ČTK