Hudba terezínských skladatelů a jejich současníků v Národním divadle

Speciální koncert připravilo Národní divadlo na tuto sobotu 19. října na jedenáct hodin dopoledne. Zazní na něm díla z tíživého a tragického období evropských dějin – 30. a 40. let

minulého století. Program sestavili sólohobojista Orchestru ND Vratislav Vlna a sólovioloncellista Bledar Zajmi, doplní je koncertní mistr tělesa, houslista Ondřej Hás a violistka Helena Vovsová. Sólového partu v písních Pavla Haase a Viktora Ullmanna se ujme sólistka Opery ND, mezzosopranistka Michaela Zajmi.

Zazní Šest písní na verše Alberta Steffena op. II Viktora Ullmanna, Krásova Passacaglia a fuga pro smyčcové trio a Sedm písní v lidovém tónu na slova F. L. Čelakovského op. 18

Pavla Haase. Program doplní Mazurka – Nocturne pro hoboj a smyčcové trio Bohuslava Martinů a Phantasy Quartet pro hoboj a smyčce op. 2 od génia evropské hudby Benjamina Brittena.

Krása i Ullmann působili v tehdejším Novém německém divadle (nynější Státní opeře). Hans Krása byl žákem Alexandra Zemlinského a studoval také u Alberta Roussela v Paříži. Živil se jako korepetitor v Novém německém divadle a po deportaci do Terezína se významně podílel na kulturním dění v táboře. Jeho dětská opera Brundibár byla nejúspěšnějším terezínským představením s více než padesáti reprízami. Viktor Ullmann studoval hudbu ve Vídni u Arnolda Schönberga, poté působil v pražském Novém německém divadle jako sbormistr a později jako dirigent. V Terezíně vytvořil například operu Císař Atlantidy, která však nakonec nebyla kvůli obavám z nacistické msty provedena. Pavel Haas v Terezíně zkomponoval mimo jiné Čtyři písně na slova čínské poezie pro bas a klavír, ve kterých zpíval jeho spoluvězeň, budoucí sólista Národního divadla Karel Berman.

Více zde