Krásná G. Fleischmannová: Chytrou lstí zachránila tisíce lidí, Osvětim nepřežila

V dnešní době se Gisi Fleischmannové přezdívá Schindler v sukních. Tak jako Oskar, i ona se během druhé světové války zasloužila o pozoruhodný skutek, záchranu tisíců Židů. Na rozdíl od Schindlera byla kvůli svému původu v neustálém smrtelném nebezpečí, jež ji nakonec dostihlo.

Záchrana na prvním místě

Narodila se 21. ledna 1892 v dnešní Bratislavě a od útlého věku moc dobře věděla, že Židé to ve světě nemají lehké. Po zavraždění bratra antisemitskými chuligány v roce 1939 svým dvěma dcerám, které měla s Josefem Fleischmannem, zařídila jednosměrný lístek do bezpečné Palestiny.

Za druhé světové války se již ovdovělá Gisi soustředila na záchranu nejen slovenských Židů, ale každého, kdo zemí procházel. Jako členka slovenského uprchlického výboru hledala způsoby, jak stíhané nenápadně odvážet do bezpečí do zahraničí, především Palestiny.

Později se stala členkou slovenské pobočky americké židovské organizace JOINT, jež poskytovala sociální pomoc, a také organizace HICEM, která východoevropským Židům pomáhala emigrovat do Spojených států. Sama dostala několik možností odcestovat, ale nacistické Slovensko nikdy neopustila.

Více zde