Poslední žijící pamětnicí židovského transportu Akb

Bolestnou zkušenost z koncentračních táborů dlouhodobě předávala současným generacím, besedovala s mladými lidmi o tom, co by nemělo být nikdy zapomenuto. „S paní Hanou Tvrskou jsem se osobně několikrát setkal, například při udělování medailí Za zásluhy a bylo mi ctí městské vyznamenání udělit právě této statečné ženě. Oslavenkyni přeji především hodně zdraví a šťastné dny i v této nelehké době," uvedl primátor Jiří Svoboda v blahopřejném dopise.

Haně Tvrské byla medaile Za zásluhy udělena v roce 2015 za šíření osvěty mezi mladší generace o holocaustu, projevech netolerance a násilí na jakémkoliv národu nebo rase.

Hana Tvrská, rodným jménem Hana Weilová, je poslední pamětnicí transportu Akb a svědkyní nelidských útrap spojených s historickými událostmi holocaustu Židů. Narodila se v roce 1928 v Protivíně. Bylo jí pouhých 14 let, když byla 18. dubna 1942 společně s dalšími 910 Židy na základě povolávacího rozkazu transportována do koncentračního tábora v Terezíně. Od této chvíle už neměla jméno, ale pouze číslo Akb 385. V Terezíně byla do prosince 1943, poté byla deportována v dobytčích vagonech na východ. Konečnou stanicí byla Osvětim. Z čísla Akb 385 se stala číslem 73 685. V osvětimském pekle zažila i doktora Josefa Mengeleho. Podle jejích slov byl nejhorší pohled na kouř stoupající z komínů plynových komor. V dubnu 1945 byla Hana transportována do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde zázrakem přežila epidemii tyfu. Z 67 členů své rodiny se dočkala konce druhé světové války jen paní Hana s maminkou. Domů se vrátila v červnu 1945 s váhou 34 kilogramů v necelých 18 letech.

Tuto bolestnou zkušenost se dlouhodobě snažila předávat současným generacím, besedovala s mladými lidmi o tom, co by nemělo být nikdy zapomenuto.

Autor: Jitka Brůha Welzlová, mluvčí města

Více zde