Před 60 lety agenti Mosadu zatkli Adolfa Eichmanna

Adolf Eichmann se pod falešnou identitou dostal v roce 1950 jako humanitární azylant do Argentiny. Izraelská zpravodajská služba Mosad na jeho identifikaci pracovala několik let. Nakonec si v březnu 1960 byla natolik jistá, že poslala své agenty do Argentiny.

Hodně zajímavý byl transport Eichmanna do Izraele, protože v té době Argentina nacistické zločince nevydávala, takže izraelský premiér David Ben Gurion rozhodl, že Eichmanna je potřeba do Izraele unést. Agenti Mosadu a také kontrarozvědky Šin bet 11. května 1960 nacpali Eichmanna nedaleko jeho bydliště na okraji Buenos Aires do auta.

Po asi týdnu potvrzování jeho identity v konspiračním bytě v Buenos Aires mu lékař Mosadu podal sedativa a nakonec ho převlékli za stevarda izraelské letecké společnosti El Al a tím pádem bez podezření personálu letiště ho propašovali na palubu letadla a i do Izraele. Zajímavé je, že letěl stejným letadlem, kterým pár dní předtím přicestovala do Argentiny izraelská delegace na oslavu 150 let nezávislosti Argentiny na Španělsku.

 Datum: 11.05.2020 , Zdroj: irozhlas.cz , Autor: Štěpán Macháček ,

Více zde