Výstava Děvčata z pokoje 28 L410, Terezín

Výjimečnou výstavu, nazvanou Děvčata z pokoje 28 L410, Terezín, zajistili pro obyvatele a návštěvníky Vsetína pracovníci místního Domu kultury. Expozici organizátoři připravují ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, který připadne na 27. ledna.

Prezentaci dokumentující otřesnosti a zrůdnosti německého fašismu lze zhlédnout ve foyer vsetínského kina Vatra od pondělí 20. ledna. Výstava vznikla díky péči německé novinářky a reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě osobních vzpomínek žen, vězněných v mládí v Terezíně, vydala v Německu stejnojmennou knihu. „Doplněná je dochovanými dokumentárními materiály,“ zmínila PR manažerka a produkční Domu kultury Vsetín Klára Blažková.

KAŽDODENNÍ STRÁDÁNÍ I MALÉ RADOSTI

Panely s fotografiemi a texty srozumitelným způsobem představují život několika mladých židovských děvčat z jednoho pokoje v terezínském dětském domově. „A přiblíží nejen jejich každodenní strádání, ale především malé radosti a silná přátelství, která na tomto místě vznikala,“ doplnila Blažková.

OD OSVOBOZENÍ OSVĚTIMI UPLYNE 75 LET

K letošnímu Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu se pojí ještě jedno důležité výročí celosvětového významu. Dne 27. ledna si připomeneme 75 let od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího táboru Auschwitz-Birkenau Rudou armádou. World Jewish Congress (Světový židovský kongres – mezinárodní organizace a federace židovských komunit a organizací) proto u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu zahájí kampaň #WeRemember. Propagace si klade za cíl přiblížit tématiku holocaustu a zvýšit povědomí o nebezpečí rasismu, nesnášenlivosti a xenofobii. Výstavu přístupnou v kině Vatra od 20. ledna proto organizátoři oficiálně zahájí až týden po jejím otevření, právě v den Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, tedy 27. ledna. „Návštěvou oficiálního zahájení výstavy Děvčata z pokoje 28 L410, Terezín dostanou zájemci rovněž možnost připojit se spolu s námi k zmíněné celosvětové kampani #WeRemember,“ uvedl Zdeněk Holoubek z domu kultury. Výstava ve foyer vsetínského kina potrvá do 26. února.

18.01.2020 , Zdroj: Valašský deník , Strana: 1 , Autor: (dp)