Vzpomínka na Patrii, Praha Bubny, online

25.11.2020

Milí přátelé Památníku ticha,

kulturní události, které se dnes vůbec dějí, jsou limitovány mimořádným stavem měnící se pandemické situace. Mnoho plánovaných událostí se ruší.
My se ovšem domníváme, že připomínat některé válečné epizody může mít svůj ozdravný charakter i dnes. Nebo snad právě dnes.

Osmdesáté výročí události, která početnou skupinu bývalých Čechoslováků uvrhla na podivné lodi bez přístavu, putující Černým a Středozemním mořem, má v sobě mnoho podobenství se současností. Válka jim šla v patách, a přesto se na palubách mezi mořskými bouřemi odehrávaly svatby, pohřby, někdo se narodil, někdo se zamiloval. K tomu hrála hudba různých žánrů, protože mezi židovskými uprchlíky z různých zemí okupované Evropy byl menší filharmonický orchestr, klezmerové kapely, swingová uskupení, skvělí sólisté a herci. 
Válka měla bezpočet epizod, které se tradičně připomínají. Málokteré však mají tolik nadčasových motivů jako události spojené s lodí Patria a odysseovskou plavbou, jež jim předcházela.

Za Památník ticha, Pavel Štingl

/images/553-patria 25.11.-500x350.jpg

Kvůli koronaviru budou organizátoři pietu přenášet online na webových stránkách Památníku ticha www.bubny.org a profilu www.facebook.com/PamatnikTicha. Na místo piety v pražských Holešovicích „dopluje“ již o den dříve symbolická čtrnáctimetrová socha Wooden Cloud (Dřevěný mrak) ve tvaru lodi. Autorem díla, které se nachází na částečně uzavřeném Smetanově nábřeží, je německý sochař Martin Steinert.

Nejbližší akce a události v měsíci