Skip to Content

Do dražby jde nejstarší kompletní hebrejská bible. Čeká se aukční rekord

Očekává se, že bude vydražen za 30 až 50 milionů dolarů (664 milionů až 1,1 miliardy Kč), napsal americký list The New York Times. Jestliže se tak stane, půjde o nejdražší knihu či historický dokument, který byl kdy vydražen.

Bible byla opsána na zhruba 400 velkých pergamenových listech a obsahovala kompletní text hebrejské bible. Psán byl písmeny, která se podobají těm, jež jsou na svitcích tóry v dnešních synagogách. Kniha tehdy několikrát změnila majitele a nakonec skončila v synagoze na severovýchodě Sýrie, která byla zničena kolem 13. či 14. století. Přes 600 let byla tedy považována za ztracenou, dokud se znovu neobjevila v roce 1929. Od té doby je v soukromých rukou a Sotheby’s ji má v plánu vydražit letos v květnu.

Kdo byl Sassoon?

Dražená bible nese jméno po Davidu Solomonovi Sassoonovi (1880–1942), bibliofilovi a sběrateli vzácných tisků, který shromáždil nejvýznamnější soukromou sbírku židovských artefaktů a hebrejských rukopisů na světě. Přestože význam Sassoonova kodexu uznávají vědci již po celé generace, po staletí zůstával prakticky mimo dosah veřejnosti. Bible bude k vidění poprvé po 40 letech. Codex Sasoon je označován za nejstarší příklad téměř úplného kodexu obsahujícího všech 24 knih hebrejské bible. Chybí v ní asi pět listů včetně prvních deseti kapitol první knihy hebrejské bible – Genesis. Kniha je umístěna v hnědé kožené vazbě z počátku 20. století. Na jejím hřbetu je vyraženo číslo 1053, což bylo katalogové číslo ve sbírce Davida Solomona Sassoona, britského sběratele a učence, který knihu koupil v roce 1929 poté, co se znovu objevila. „Je to úžasné. Poprvé je text ve formě, kterou můžeme opravdu číst a rozumíme jí,“ uvedla Sharon Libermanová Mintzová z aukční síně. V současné době knihu vlastní švýcarský finančník a sběratel Jacqui Safra.

Více zde