Skip to Content

Pomník rodákovi, malíři Georgesi Karsovi

KRALUPY NAD VLTAVOU Nový památník místního rodáka, malíře Georgese Karse, bude dnes ve 14 hodin slavnostně odhalen v Kralupech nad Vltavou. Stojí na náměstí nedávno pojmenovaném po tomto umělci, v blízkosti budovy technoparku. „Návrhu a realizace památníku se zhostil akademický sochař Stefan Milkov,“ informoval mluvčí města Aleš Levý.

Georges Kars se pod jménem Jiří Karpeles narodil v Kralupech nad Vltavou v roce 1880. Pocházel ze židovské rodiny obchodníka s obilím a majitele tamního parního mlýna Viléma Karpelese. Jedna z jeho budov dnes slouží jako zmíněný technopark Vysoké školy chemicko-technologické. Rodina si kolem roku 1906 nechala příjmení zkrátit na Kars.

Umělec se ve světě proslavil především jako malíř krajin a aktů. „Malbě se věnoval už od dětství, a protože byl finančně zajištěn, studoval v německém Mnichově. Poté se odebral do Paříže, která tehdy byla jakousi uměleckou Mekkou,“ uvedl ředitel kralupského muzea Jan Racek.

Georges Kars rychle na pařížském Montmartru pochopil nové umělecké směry z počátku minulého století. Vytvořil si ale na jejich základě vlastní autorský rukopis. „S Kralupy styky nepřerušil. Dojížděl sem za svými rodiči, jimž mlýn patřil až do přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Měl tu známé a vrstevníky. Podporoval tady založené vlastivědné muzeum a uvažoval, že mu a městu věnuje část své tvorby. Do těchto jeho záměrů ale vstoupila druhá světová válka,“ řekl ředitel muzea. Zprávy o holokaustu jej zlomily Georges Kars musel opustit svůj ateliér v Praze a po okupaci Francie i Paříž. V roce 1939 utekl do Lyonu a roku 1942 odešel se svou sestrou do exilu ve Švýcarsku. Žili nedaleko Curychu. V únoru roku 1945, deprimován zprávami o holokaustu a ztrátou řady přátel, spáchal sebevraždu skokem z pátého patra ženevského hotelu. Pohřben je v židovské části Olšanského hřbitova v Praze. V Kralupech plánují vybudovat umělci také výstavní síň.

Datum: 22.09.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 17 , Autor: (rob)