Struktura Židovské obce v Praze je dána organizačním řádem.
Organizační řád Židovské obce v Praze (dále jen „ŽOP“) vymezuje postavení a úkoly ŽOP, její organizační strukturu, včetně postavení, působnosti a pravomoci jednotlivých organizačních útvarů a práv a povinností vedoucích pracovníků a ostatních zaměstnanců.
Vnitřní organizační členění ŽOP
Nejvyšším orgánem ŽOP je shromáždění členů. Nejvyšším orgánem ŽOP v období mimo konáním shromáždění členů je reprezentace ŽOP. Reprezentace ŽOP volí předsedu a další členy vedení ŽOP. Vedení ŽOP rozhoduje v době mezi schůzemi reprezentace ŽOP ve všech záležitostech ŽOP, které nejsou ve výlučné kompetenci jiných orgánů ŽOP a FŽO. Předseda ŽOP je jejím statutárním zástupcem. Tajemník ŽOP koordinuje činnost jednotlivých organizačních útvarů ŽOP a odpovídá za jejich řádný chod. Vrchní pražský rabín, který je zaměstnancem ŽOP a který je náboženskou autoritou ŽOP, rozhoduje o hlavních duchovních směrech rozvoje ŽOP a řídí její náboženský život.
Základními organizačními útvary ŽOP jsou oddělení, uvedená pod písmeny a) až g) a střediska uvedená pod písmeny h) až m). Mezi oddělení patří ty organizační útvary, které mají více než 5 zaměstnanců a náklady na jejich činnost přesahují ročně 3 mil. Kč.
Oddělení a střediska ŽOP
a) rabinát,
b) Komplexní domácí péče EZRA,
c) Domov sociální péče Hagibor,
d) ekonomické oddělení,
e) restaurace „Šalom“,
f) sociální oddělení,
g) bezpečnost,
h) mateřská škola,
i) fundraising
j) praktický lékař,
k) knihovna, infocentrum a předarchivní péče
l) středisko provozní,
m) středisko autodopravy,
n) PR.
V čele každého organizačního útvaru je vedoucí (ředitel/ka) s postavením vedoucího oddělení nebo střediska. Organizačně mohou být oddělení nebo střediska členěna na další útvary na úrovni středisek, odborných a samostatných pracovišť. Vedoucího oddělení, středisek, odborných a samostatných pracovišť jmenuje a odvolává předseda. V případě vrchního pražského rabína je k jeho přijetí a propuštění třeba souhlasu reprezentace.