Skip to Content

STALO SE

Společně pro Izrael -  veřejné shromáždění-demonstrace na podporu Státu Izrael. Staroměstské náměstí, 1. 11. 2023, pořadatel FŽO v ČR

ŠAVUOT 5783 s Golemem v Březnici

video zde

Purim 5783 ve Staronové synagoze a na radnici ŽOP (6. 3. 2023)

¨

Světlo nové naděje - Chanuka, Památník ticha, Praha-Bubny. 18.12. 2022

Chanuka 5783 na obci, 17. 12. 2022

Slavnostní odhalení památníku Návrat kamenů na Starém židovském hřbitově na Žižkově dne 7. září 2022

Setkání  izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga s chotí a doprovodem se zástupci ŽOP, FŽO v ČR a židovskými organizacemi na Radnici ŽOP 11. 7. 2022.

PURIM ONLINE
Divadlo Feigele pod vedením Vidy Neuwirthové natočilo purimové video, které je ke zhlédnutí na https://youtu.be/OiVh1_e4mT4

Purim 5782 na Radnici ŽOP


Tryzna v Pinkasově synagoze, 8. 3. 2022

 

 


Chanuka 5782 -  dětské divadlo Feigele Vidy Neuwirthové, dále účinkují vrchní pražský rabín David Peter, klezmer kapela Rejbele, děti z Lauderových škol s herci Kristýnou Hrušínskou a Martinem Sochorem, Golemem, Diego Bransburg a s trocha vážné hudby s Pavlou Vondračkovou, Dominikou Weiss Hoškovou a jejich rodinou

Sledovat můžete zde


Odpověď na jeden nepříliš vhodný dotaz

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak vnímá židovská obec aktualní situaci ohledně covidu? Současná nařízení, která diskriminují neočkované, mohou připomínat nařízení v období protektorátu, kdy byli perzekuování židé. Je tato podobnost čistě náhodná, nebo se máme poučit z historie a má nám začít blikat červené svělo před očima, že něco není v pořádku? Zajímal by mě váš názor, protože shodných nařízení je několik a nejsem se jistý, jestli to jimi skončí nebo to skončí obdobně jak v r.1942-5.

s pozdravem M. V.

Odpověď předsedy ŽOP Františka Bányaie

Vážený pane,

za protektorátu Židům nejdřív zabavili auta, kola, rádia, sportovní vybavení a další (nejenom dospělým, ale i dětem). Pak je vyloučili z možnosti chodit do divadel, do parků, na koupaliště, na dětská hřiště a na další společenská místa, pak je vyhodili z práce, ze škol a zakázali jim jakoukoliv práci. Pak je okradli a mnohé vyhodili z jejich bytů a domů. Z potravinových přídělů dostávali jenom menší kalorické dávky. Směli nakupovat jenom v určenou omezenou hodinu a jezdit jenom na vyhrazeném místě v tramvaji. Dokonce ani děti nesměly na dětské hřiště. Následně všem povolili 50 kg zavazadlo a odvezli je v lepším případě do Terezína a v případě horším hned do východoevropských likvidačních táborů. Následně je z Terezína odvezli do Osvětimi - a další pokračování asi znáte. 80 tisíc jmen zavražděných nejdete na zdi Pinkasovy synagogy.

Ve srovnání s tím se teď všichni očkovaní i neočkovaní mají naprosto skvěle. Jenom totální neznalec srovnává. Pouhý zákaz navštěvovat hospody, restaurace, divadla a stadiony by oběti holocaustu braly jako mimořádně skvělou možnost, pokud by jim taková možnost byla dána - Židé by tím nebyli ohroženi na životě.  Nesrovnávejte. Přežít holocaust znamenalo mít veliké štěstí.

Připomínám, že za protektorátu byli perzekuování nejenom Židé. Asi by nikdo z neočkovaných nerad nastoupil někde povinné pracovní nasazení, netěšil by se z omezeného množství potravinových lístků, strachu, že ho někdo zastřelí, jenom protože porušil nějaký předpis. Nesrovnávejte.

Pravdou je, že s neočkovanými to může končit nedobře a existuje malá pravděpodobnost úmrtí. Samozřejmě, i bez očkování se dá Covid přežít. Autentická formulace z lékařského prostředí ovšem je  50/50, tj. v případě přesunutí na JIP to má pacient 50/50. V případě přežití dostanete samozřejmě potvrzení a opět může navštěvovat hospody, restaurace i divadlo (pokud to tam udýcháte). Nejjednodušší alternativou pro volný pohyb je tedy rychle se nakazit Covidem-19. S jistou pravděpodobnosti sice budete mít i po Covidu nějaké problémy, protože v rámci léčení dostanete takové dávky léčiv, vůči nimž je vakcína pouze slabá limonáda.

Máme s vakcinací proti Covidu-19 nejlepší zkušenosti. Minimální počet nakažených, v případě nákazy jenom lehký nebo bezpříznakový průběh. Neznám jediný případ nepříjemných vedlejších příznaků (mám kolem sebe cca 700 očkovaných). Ptal jste se, jak vnímám situaci. Jednoduše doporučuji očkování.

Dovoluji si ještě jedno přirovnání. Antimalarika je dryják s prokázanými vedlejšími účinky. Přesto, pojede-li kdokoliv do malarických oblastí, s největší pravděpodobností nebude nikdo váhat, aby je využil a nikdo Vás nebude přesvědčovat, abyste to nedělal.

Přeji dobré zamyšlení a prosím nesrovnávejte holocaust s ničím, co Vás kdy může v civilizované Evropě potkat.

S pozdravem

František Bányai


Zapálení první chanukové svíčky u Památníku ticha na nádraží Bubny 28. listopadu v 18 hodin letos s příhodným mottem Světlo vítězství, světlo naděje, světlo paměti…..

Pokládání nových kamenů Stolpersteine v Praze, 25. a 26. 10. 2021

Společný šábes na ŽOP 21. - 23. 10. 2021, příprava chaly a havdala

Benefiční koncert KDP EZRA v Jeruzalémské synagoze, 7. 10. 2021

Beseda F. Bányaie s Janou Černochovou o obraně a bezpečnosti České republiky dne 5. října 2021

Káva na YouTube - "Káva o půl čtvrté ve Španělské synagoze" s Michaelou Sidenberg,

kurátorkou sbírky vizuálního umění Židovského muzea v Praze
Připravil a moderoval Honza Neubauer, zvuk David Kumermann, kamera Vladimír Sonntag
zde

Káva o půl čtvrté s Bárou Hrzánovou - online

Bára Hrzánová si kráčí svou cestou. Neuvidíte jí v žádné reklamě, odmítá role v TV seriálech i stálá divadelní angažmá. Její „Hrdý Budžes“, za který rok po uvedení získala Cenu Thálie, je pořád aktuální a brzy se bude konat repríza č. 1000. Povídali jsme si na obci na balkoně a vzpomínali na Vás, vážení diváci.
Záznam natočili Vladimír Sonntag a Ondřej Čihák.
Připravil a moderoval Honza Neubauer
K vidění zde


Káva na YouTube - Jan Fingerland a izraelsko-palestinský konflikt

Kořeny, historie. Kdo tu byl dřív? Kdo financuje teroristy Hamas? Co chtějí, mimo „vymazat“ Stát Izrael z mapy? Proč se občané Izraele rozdělují podle etnické příslušnosti?

K vidění zde


Šavuot 2021

https://youtu.be/gRokZlQfAGw


Jom ha-šoa 2021

Záznam z přednatočeného vystoupení, které připravila Vida Neuwirthová se svými hosty, můžete vidět zde.

 


Tryzna v Pinkasově synagoze, 8. 3. 2021

Chanuka 2020, zapálení prvního světla ve Vysoké synagoze a před Památníkem ticha, Praha-Bubny. 10. 12. 2020

Nové Stolpersteine v Praze

Praha se letos 10. června rozrostla o další Stolpersteiny, položení jedenácti nových „kamenů zmizelých“ opět koordinoval spolek Stolpersteine v čele s Františkem Bányaiem a Hermínou Neuner

Dlažební kostky z rozřezaných židovských náhrobků v dolní části Václavského náměstí, ručně rozebráno 5. 5. 2020.

V návaznosti na memorandům s Magistrátem hlavního města Prahy dohlížíme na rozebírání původní dlažby.

Jom ha-šoa na Radnici ŽOP, 21. 4., v důsledku nouzového stavu proběhla připomínka a čtení jmen zavražděných on-line

Domoc sociální péče Hagibor v době koronavirové pandemie

Dodávka ochranných pomůcek na Hagibor (3. 4. 2020) a plošné testování koronaviru na Hagiboru (9. 4. 2020)


Laureátem ceny Pečovatel roku 2019 v kategorii pobytových služeb se stal František Kotil, náš kolega z DSP Hagibor. "Je to ocenění mé dosavadní práce, ale je třeba říct, že jako jednotlivec bych nemohl vyniknout, pokud bych nebyl členem skvělého týmu," říká v rozhovoru v České televizi


12. listopadu 2019 proběhla na obci za přítomnosti překladatelů Leo Pavláta a Efraima K. Sidona prezentace knihy Svět modliteb od Elieho Munka, kterou vydalo nakladatelství Garamond


Svou novou knihu Krysy jejího veličenstva nám v úterý 29. října přišel na obec představit spisovatel Tuvia Tenenbom. Děkujeme!

Ve středu 16. října jsme se účastnili již pátého ročníku Bubnování pro Bubny, tradičního happeningu proti pasivitě většiny s cílem narušit ticho a mluvit o nepatřičných jevech, ke kterým se mlčet nemá. Děkujeme, že jste bubnovali s námi!

  

  

Všem členům a příznivcům ŽOP přejeme dobrý a sladký nový rok!

Vernisáž obrazů paní Helgy Hoškové - "90" 19. září v Jeruzalémské synagoze

V úterý 17. září vystoupila na radnici ŽOP izraelská dramatička, režisérka a herečka v autorské stand-up show Passion killer

Ve čtvrtek 12. září se v Jeruzalémské synagoze uskutečnil benefiční koncert na podporu KDP Ezra. Děkujeme všem za podporu a sopranistce Markétě Fassati za krásný zážitek! 

 

 

Ve dnech 5. a 6. září jsme na 17 místech v Praze položili 35 nových Stolpersteinů. Na pietní akty přijeli příbuzní a hosté z celého světa. Děkujeme všem za účast a za zájem!
Mapu kamenů zmizelých, které jsou umístěny v Praze najdete zde

  

  

 

V pondělí 2. září zahájili svou školní docházku v provizorní třídě na radnici ŽOP prvňáčci z Lauderových škol. Všem žákům, studentům a pedagogům přejeme veselý školní rok.

  

 

V úterý 27. srpna navštívil ŽOP rabín Mordechai Raichinstein, vrchní rabín Běloruska. Po pracovním jednání s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem navštívil Vysokou, Staronovou a Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov.
    

 

Vyvěšením romské vlajky na Radnici ŽOP jsme se 2. srpna připojili k připomínce Dne romského holocaustu.
V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. Cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením.

 

Reportáž o výstavě Židé v Íránu odvysílala ve středu 3. července 2019 Česká televize v pořadu Události v kultuře

     

 

 

     Americká herečka Julianne Moore, hvězda filmového festivalu v Karlových Varech, navštívila v úterý 2. července 2019 

     Staronovou synagogu. Děkujeme za návštěvu!

     Víte, že Staronovou synagogu můžete navštívit s průvodcem i vy? Komentované prohlídky Židovského Města pořádáme ve
     spolupráci s Židovským muzeem v Praze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terezínská tryzna, 19. 5. 2019

 

Jom ha-šoa v Pinkasově synagoze, 2. 5. 2019

Návštěva vrchního izraelského aškenázského rabína Davida Laua 13. a 14. 3. 2019 na radnici ŽOP a dalších místech

Návštěva prezidenta Státu Izrael Reuvena Rivlina na ŽOP, 22. 10. 2015