Skip to Content

Poděkování předsedovi vlády a vládě České republiky

Vážený pane předsedo vlády,

přestože od válečné vřavy světové války uplynulo již drahně let, je i dnes záhodno připomínat, že miliony mírumilovných Němců nechtěly v té době vidět násilí vůči Židům, bylo pro ně dokonce přijatelné se k násilníkům přidat a získat svůj díl kořisti. Když je pak dostihla apokalypsa vítězného tažení jejich odpůrců, když umíraly statisíce civilistů a z nádherných měst zůstaly trosky, nechápali. Tehdy Spojence nikdo neodsuzoval, a je tomu tak po právu dosud. Stejně tak nyní zažívají apokalypsu obyvatelé Gazy, ale mnozí nepochopitelně zpochybňují právo Izraele vykořenit zlo.

Pokud někdo mluví o genocidě, měl by navštívit památník v Pinkasově synagoze, Terezín nebo památníky v bývalých koncentračních táborech. Měl by se zamyslet, zda vyhnání Němců ze Sudet, z německých oblastí Polska, vyhánění Maďarů a průvodní kruté excesy, které jsou nepochybně neomluvitelné, nejsou především smutnými důsledky původní kruté agrese. Mluvit o genocidě, aniž zmíníme sadistický teroristický útok, pogrom vůči civilním obyvatelům, jejich mučení a nebývale kruté vraždění, jehož je současná válka důsledkem, je jenom nepřímá podpora vrahů.

Děkuji Vám a členům vlády ČR i mnoha soudným, že vnímají souvislosti a podporují Izrael v boji proti vrahům, kteří ani jedinkrát neprojevili lítost nad zavražděnými, drží v zajetí bezbranné, nepřestajně hrozí vraždami a násilím i likvidací Státu Izrael a volají po novém holocaustu milionů jeho obyvatel.

S úctou

František Bányai

předseda Židovské obce v Praze