Skip to Content

„Test svobody projevu.“ Internetové obchody prodávaly knihu, která varuje děti před Židy

Protižidovskou publikaci určenou dětem a mládeži vydalo nakladatelství, jehož zástupci byli v minulosti před soudem třeba kvůli projevům Adolfa Hitlera. A byli pravomocně osvobozeni. Podle odbornice na extremismus se dají podobné případy považovat za test demokracie a svobody projevu. Šéf žalobců Pavel Zeman zase poukazuje na tenkou hranici mezi hanobením rasy a legitimní kritikou.

Jako první na antisemitskou knihu upozornil novinář Jakub Szántó, který ji označil za nacistický škvár a upozornil policii. Ta následně potvrdila, že se případem zabývá. „V současnosti vám můžeme pouze potvrdit, že o případu víme a zabýváme se jím. Více podrobností nyní uvádět nebudeme,“ řekl mluvčí Ondřej Moravčík.

Kniha podle svého popisku „ležérní formou dětem například radí, jak poznat Žida: podle odporného, nasládlého zápachu, anebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý. Už na očích mu člověk okamžitě pozná, že je to špatný a prolhaný člověk“. Některé české e-shopy, které knihu měly na svých internetových stránkách, ji záhy začaly stahovat. Publikaci vydala brněnská společnost Guidemedia etc, která odborníkům na extremismus není neznámá.

„Nakladatelství se zaměřuje na vydávání historických, v některých případech kontroverzních textů pojících se převážně s vybranými obdobími druhé světové války, revizionistickými teoriemi o holokaustu, nacistickou propagandou, ale i dalších titulů,“ řekla Deníku N Barbora Vegrichtová z Katedry zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva ČVUT. Upozorňuje zároveň na to, že v Česku nelze okamžitě určit, které knihy lze považovat za extremistické. „Česká republika nedisponuje seznamem zakázané či extremistické literatury. U každého případu je zapotřebí individuálně přezkoumat, zda nemůže naplňovat některé ze znaků skutkových podstat trestných činů s extremistickým kontextem,“ popsala Vegrichtová. Podobně se vyjadřuje i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Mezi legitimní kritikou nějakého náboženství a tím, co už lze označit za hanobení či podněcování k nenávisti, může být velmi tenká hranice. Proto je třeba každé takové jednání vždy individuálně posoudit,“ napsal Deníku N.

Knihy odsouzeného antisemity i popraveného kolaboranta Za nakladatelstvím stojí dva lidé – Pavel Kamas a Lukáš Novák. Ti kromě Jedovaté houby nabízejí čtenářům třeba knihu odsouzeného antisemity Adama B. Bartoše, německého popírače holokaustu Germara Rudolfa či knihu nacistického kolaboranta Aloise Kříže. Kromě toho vydali hned několik knih Adolfa Hitlera a jiných vysokých nacistických představitelů. Ostatně právě kvůli sebraným projevům nacistického vůdce oba nakladatelé společně s kolegou Stanislavem Beerem čelili obžalobě ze schvalování genocidy a podpory hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Žalobce jim kladl za vinu, že kniha kromě autentických projevů obsahuje průvodní texty, které se dostatečně nedistancují od idejí nacionálního socialismu a Hitlerových slov a činů. Obžalovaní pak tvrdili, že genocidu neschvalují a vydáním projevů jen čtenářům předložili historické dokumenty. A soudy jim to uvěřily. S tím však nesouhlasil právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Obvinění vydáním knihy propagovali neonacistické hnutí jakožto jednu z forem politického extremismu, který působí proti demokratickému ústavnímu zřízení v České republice. Výběr z projevů Adolfa Hitlera jednoznačně směřuje k relativizaci vybraných problémů moderních dějin, kdy cílem bylo vyvolat ve čtenáři pochopení pro činy Adolfa Hitlera,“ vyjádřil se v červnu 2018 Zeman.

Případ se kvůli jeho intervenci dostal až před Nejvyšší soud, který ale předchozí verdikty potvrdil. „V případě knihy ‚Adolf Hitler Projevy‘ soud první instance správně shledal a odvolací soud potvrdil, že nejde o programové vymezení, ze kterého by pro budoucnost mohly čerpat další generace neonacistů,“ sdělil loni v červnu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Vydáním knihy tak prý nemohlo dojít k podpoře a propagaci nějakého současného hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

„Establishment lže o holokaustu“

Představitelé nakladatelství přitom dávají najevo, že na nacistické Německo či holokaust mají jiný pohled než „establishment“. „Těžištěm mého profesního zájmu jsou především témata, o kterých politický, mediální, stejně jako akademický establishment nejvíce a nejčastěji lže: Německo let 1933–1945, německý nacionální socialismus, osoba Adolfa Hitlera, revisionismus ‚holocau$tu‘ a Protektorát Čechy a Morava,“ píše například Pavel Kamas na svých osobních stránkách. Možná i proto se nakladatelstvím v minulosti zabývalo i ministerstvo vnitra. V souhrnné situační zprávě o extremismu za 1. čtvrtletí roku 2013 píše, že ediční plán nakladatelství „potvrzuje propagaci těchto idejí pod zástěrkou publikace historických knih či děl“.

Test demokracie a svobody projevu

Odborníci na extremismus poukazují na to, že nakladatelé se pohybují na tenké hranici a prokázat vinu je složité. Zejména kvůli tomu, že není možné určit jejich motivaci. „Nepohybovali se ve scéně, která by byla známá v souvislosti s velkými neonacistickými organizacemi. Na druhé straně kniha našla odezvu u lidí, kteří se k extremismu hlásí,“ řekl v minulosti pro Seznam Zprávy například politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. Také podle Barbory Vegrichtové je vždy třeba dokazovat subjektivní stránku činu, tedy čeho tím chce samotný nakladatel dosáhnout. „Je možné polemizovat nad tím, zda vydávání obdobných titulů je jakýmsi testem demokracie a svobody projevu. Nicméně je třeba si uvědomit, že i v Listině základních práv a svobod je uvedeno, že fundamentální práva a svobody lze za určitých podmínek omezit,“ vysvětluje. Samotní nakladatelé na dotazy Deníku N neodpověděli. Kamas pouze pro Seznam Zprávy sdělil, že „Jedovatá houba je jednoznačně nejzajímavějším titulem svého žánru. Antisemitštější dílo z kategorie pro děti bychom jen těžce hledali“.

Druhý z vydavatelů Lukáš Novák pak pro iRozhlas řekl, že se knihu rozhodně stahovat nechystají. Po osvobozujícím rozsudku v létě roku 2019 Kamas tvrdil, že připravují „další zkoušky svobody slova“. „Zahajujeme totiž novou samostatnou edici, věnovanou vyvracení mýtu ‚holokaustu‘. To bude pro tzv. svobodu slova v ČR rozhodující zatěžkávací zkouška,“ napsal. Policie se po sérii článků Deníku N zabývá také produkcí nakladatelství Bodyart Press ze Žďáru nad Sázavou, které vydalo mimo jiné publikaci Mýtus šesti milionů, která otevřeně popírá masové vyvražďování Židů za druhé světové války.

Více zde

Datum: 12.02.2020 , Zdroj: denikn.cz +1 , Strana: 0 , Autor: Prokop Vodrážka ,