Íránští židé čelí diskriminaci v Íránu i Izraeli. Jejich osudy přibližuje výstava v pražské synagoze

Íránský fotograf Hasan Sarbakhshian deset let zachycoval život menšin v Íránu. Jeho snahu o vydání knihy o íránských židech ale přerušila tajná policie. Teď žije i se svou ženou v Praze. Po deseti letech v exilu se ale k tématu vrátil a odjel do Izraele, kde fotit židy, kteří tam emigrovali z Íránu. Jeho výstava Židé v Íránu v Jeruzalemské synagoze v Praze je tak koncipovaná jako diptych zobrazující život íránských židů na obou stranách pomyslné zdi.

„Když žijete jako člen většinové muslimské společnosti, tak máte chuť se dozvědět víc o jejich jiných částech, o životě menšin,“ popisuje Sarbakhshian svou motivaci k zachycování života íránských minorit. Nápad zachycovat život židovské komunity vznikl v době, kdy bývalý prezident Mahmúd Ahmadínežád začal popírat holokaust. „S mojí ženou jsme dva roky cestovali po celé zemi, abychom zachytili židovskou komunitou v Teheránu, Šírázu, Isfahánu a v dalších městech. Chodili jsme na různé události, rituály, do škol, nemocnic, nebo synagog. Chtěli jsme o tom vydat knížku,“ vysvětluje fotograf.

K publikaci ale nikdy nedošlo. Íránské ministerstvo kultury knížku nepovolilo vydat a o projekt se začali zajímat zpravodajské služby. „Nevím proč, ale tahle fotka odstartovala problémy s publikováním mé knihy. Tohle jsem fotil v devět hodin večer a o půlnoci volal agent tajné policie. Je to poslední fotka mého projektu,“ popisuje Hasan Sarbakhshian fotografii v íránském městě Jazd, na níž je zobrazena židovská rodina v pokoji. S mužem na fotografii se seznámil v synagoze. „Je tam on, jeho bratr a čtyři děti. Jen sedí za stolem a dívají se do kamery. Je na tom vidět jak on i děti jsou trošičku nervózní. Ve mně ta fotka vyvolává také nervozitu, protože vím, co se dělo další dny,“ dodává Sarbakhshian. „Jako fotografovi z novin se mi otevíraly dveře tam, kam se běžný muslim nedostane, třeba do synagogy. K tomu musíte získat celou řadu povolení.“ Pro místní židy je podle fotografa těžké, že musí neustále dokazovat svou přináležitost k Iránskému státu. „Takže třeba jdou na nějakou oficiální demonstraci ukázat, že jsou proti izraelské vládě. Na téhle fotce je zachycený židovský doktor, který prohlíží malé muslimské miminko v nemocnici. Je to moje oblíbená fotka, která ukazuje, jak funguje společnost bez politiky.“

Více zde

13.08.2019 , Zdroj: rozhlas.cz