Skip to Content

Den židovských památek v ČR

Dne židovských památek v ČR

Pátý ročník Dne židovských památek v ČR se uskuteční v neděli 14. srpna 2022 s výjimkou Roudnice nad Labem, kde Den židovských památek proběhne již s týdenním předstihem v neděli 7. srpna. Zcela zdarma nebo za dobrovolné či symbolické vstupné bude zpřístupněno 55 vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a Slezsku a návštěvníci tak budou mít možnost navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou opravou. Mezi největší lákadla letošního roku patří dvě nově rekonstruované synagogy - Velká synagoga v Plzni a synagoga v Čáslavi. Nově je letos do projektu zahrnut soubor devíti židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Even zikaron – paměť židovských náhrobních kamenů. Jedná se o hřbitovy v Nové Cerekvi, Telči, Velkém Pěčíně, Radobylu u Kamýku nad Vltavou, Jindřichově Hradci, Mladé Vožici, Kolodějích nad Lužnicí, Jistebnici a Milevsku. Letošní ročník je v některých místech doplněn o doprovodný program, který většinou spočívá v komentovaných prohlídkách nebo přednáškách. Obzvláště bohatý je například v Pacově a okolí, kde na návštěvníky čekají nejen komentované prohlídky hřbitova v Pacově a památníku na hřbitově v Černovicích, ale především program v pacovské synagoze včetně koncertu.

Do Dne židovských památek je zapojeno i 15 nedávno rekonstruovaných objektů z projektu Revitalizace židovských památek 10 hvězd, které bude možné navštívit za zvýhodněné vstupné. Památky budou přístupné většinou od 10:00-17:00. Pokud celodenní otevření není z různých důvodů možné, bude památka přístupná alespoň v části uvedeného času.
Podrobnosti k jednotlivým objektům, včetně doprovodného programu jsou k dispozici na webové stránce projektu www.denzidovskychpamatek.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.