Hřbitovy byly snadnou kořistí, komunisté tomu nebránili

Kusy rozřezaných židovských náhrobků, které na Václavském náměstí v Praze sloužily jako dlažební kostky, se do hlavního města dostaly nejspíš z bývalého židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku. Podle ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta byly hroby snadnou kořistí a po celém Česku zbytků rozřezaných náhrobků zbývá mnoho. Řekl to v Událostech, komentářích.

Leo Pavlát už o takovém využití náhrobních kamenů mluvil v minulosti. Potvrzení svých slov ale jako satisfakci nevnímá. „Já bych spíš cítil zadostiučinění, kdyby se ukázalo, že tam těch rozřezaných náhrobků není tolik,“ komentuje a připomíná, že sám našel takovou dlažbu už v polovině 80. let.

Nejspíš právě tehdy komunistický režim náhrobky k rekonstrukci centra Prahy využil. Podle Pavláta byly důvody pragmatické – o hroby Židů, kteří zemřeli před válkou, už se kvůli holocaustu často neměl kdo starat. „Hřbitovy byly snadnou kořistí zlodějů, kšeftů, prostě všeho, co bylo možno dělat jaksi nepravě. A tak to s těmi hřbitovy dopadlo,“ míní.

Více zde