Kompenzace za peklo nacismu. Izrael chce zajistit vakcíny pro přeživší holokaustu ve světě

Izrael chce zajistit očkování proti nemoci covid-19 i pro Židy v zahraničí, kteří přežili holokaust. Izraelská ministryně pro záležitosti diaspory Omer Jankelevičová o tom mluvila v rozhovoru pro deník Jisra'el ha-jom a informoval o tom pak i anglicky psaný list Jerusalem Post.

žitá mezinárodní logistická operace, kterou je izraelský plán očkovat židovské pamětníky holokaustu ze zahraničí, je teprve na začátku. Ministryně pro záležitosti diaspory Omer Jankelevičová prý pověřila přípravou organizaci Shalom Corps – globální hnutí židovských dobrovolníků už kontaktovalo několik velkých firem na přepravu léků.

V současnosti se podle obou izraelských deníků plánuje hlavně logistika. Izraelci postup koordinují také s výrobci vakcín, společnostmi Pfizer a Moderna. Mimo jiné i rodiče šéfa firmy Pfizer Alberta Bourly, řečtí Židé ze Soluně, přežili holokaust.

Ministerstvo pro diasporu nyní chce oslovit židovské filantropy a požádat je, aby kampaň pomohli financovat. Nevládní organizace Claims Conference, která zajišťuje odškodnění obětí holokaustu, odhaduje, že přeživších holokaustu zůstává na světě asi 400 tisíc.

Jankelevičová uvedla, že s pomocí vakcíny se jim Izrael může alespoň nepatrně odvděčit za peklo, jakým si prošli v době nacismu. Jankelevičová zároveň dodala, že každý Žid má morální povinnost ujistit se, že lidé, co přežili holokaust, už nikdy nebudou na nic sami. „Teď máme tu čest poskytnout jim ochranu před koronavirem,“ podotknula ministryně v rozhovoru pro Jisra'el ha-jom.

Izrael momentálně očkuje asi 150 tisíc lidí denně. Vakcínu zatím dostaly necelé dva miliony lidí. Ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že do konce března bude naočkováno přes pět milionů obyvatel. Kvůli očkování lidí, kteří přežili holokaust, ale chce Izrael objednat další vakcíny, aby je nemusel brát z těch určených pro židovský stát.

Více zde