Skip to Content

Muzeum romské kultury pozvalo baviče Štěpána Kozuba k návštěvě

“Tímto veřejně zveme Štěpán Kozub k návštěvě stálé expozice a výstav našeho muzea či naší pobočky: Hodonín u Kunštátu. Památník holokaustu Romů a Sintů, zveme i k setkání a dialogu. Jsme přesvědčeni, že i v dospělém věku si lze rozšiřovat obzory, třeba skrze workshopy „V pasti stereotypů“ nebo „Holokaust Romů“. Muzeum je otevřeno od úterý do pátku a v neděli, od 10 do 17 h. Těšíme se na vás!” uvedlo ve svém prohlášení Muzeum romské kultury.

Kozub jako vtip ve svém představení vyprávěl, jak někdy po druhé světové válce jede autobus plný Romů, který se jede podívat do ghett, aby se to už nikdy neopakovalo. Průvodčí jde oznámit, že přijel „autobus plný cikánů“ a vrátný na to odpoví: „To my tady ale už neděláme“.

“Věříme, že humor je úlevný způsob, jak přečkat nelehká období v životě, každý z nás má rád, když se může od srdce zasmát. Češi jsou svým smyslem pro humor dokonce proslulí. Zároveň si mnozí z nás vděčně připomínají, že žijeme ve svobodné zemi, kde se za vtipkování nikdo nezavírá do vězení. Distancujeme se však od laciného humoru, který podporuje v lidech stereotypy,” reagovalo na tento vtip Muzeum romské kultury.

Muzeum romské kultury již více než třicet let přispívá k toleranci a vzájemnému porozumění. “Svou činnost směřujeme také ke zvýšení všeobecného povědomí o událostech genocidy Romů a Sintů v době II. světové války a k důstojnému připomínání památky jejích obětí,” vysvětlili představitelé muzea, proč zvou Štěpána Kozuba k návštěvě.

“Jsme toho názoru, že umělci by měli být předvojem země a ukazovat správnou cestu těm, kterým se ztrácí v mlze neznalosti,” dodalo Muzeum romské kultury.

Kozubu již dříve za vtip kritizoval v komentáři Patrik Banga nebo Židovské muzeum v Praze. Štěpán Kozub zatím na kritiku nereagoval.

Více zde