Podwal se vrátil do Terezína

Osmnáct kreseb amerického umělce Marka Podwala vystavených v Památníku Terezín pod názvem Kadiš pro Dabrowu Bialostockou představuje nacisty zničený štetl v severovýchodním Polsku, kde se narodila malířova matka. Expozice, která v Terezíně trvá do dnešního dne, je putovní. Po premiéře v roce 2016 v muzeu Eldridge Street v New Yorku byla prezentována na dalších místech USA, v Polsku a Bělorusku. Kadišem Podwal navázal na svoji úspěšnou výstavu v Terezíně před sedmi lety, jejímž námětem byla historie antisemitismu.

„Podwalovy kresby se mohou zdát jednoduché, pokud jde o formu, ale přinášejí nový pohled na věci, děje a místa, jež měly být zapomenuty. Autor jim vdechuje nový život, který jim byl odebrán, dává paměť místu, které mělo být zapomenuto,“ uvedl při online vernisáži Jan Štíbr. Není zřejmě náhoda, že umělec na několika kresbách vyobrazil čápa, mystický symbol nového života.

Tvorba Marka Podwala (* 1945 v New Yorku) je z velké většiny zaměřena na židovskou kulturu, historii a tradice. Od roku 1971 jsou jeho kresby a akvarely vystavovány v muzeích a galeriích po celém světě. Vystudovaný lékař se proslavil také řadou kreseb s politickou tématikou, jejichž prostřednictvím se vyjádřil k válce ve Vietnamu či k masakru na olympiádě v Mnichově v roce 1972. Ilustroval několik knih, je držitelem řady ocenění. Podílel se také na vzniku dokumentu Dům života: Starý židovský hřbitov v Praze, navrhl nové textilie pro pražskou Staronovou synagogu nebo zlatou medaili pro Radu Spojených států pro památník holokaustu.

Datum: 31.05.2021 , Zdroj: Lidové noviny , Strana: 6 , Autor: BLANKA FRAJEROV