Reakce ředitele ŽMP k vyjádření ministryně J. Maláčové

„Celá země stojí. Ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Žádná jiná situace nám nezastavila fakt, že děti chodily do škol,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová 7. února 2021 v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Svůj výrok ještě následně komentovala na twitteru. „Můj výrok v Partii mířil k zavřeným školám. Já jsem ta poslední, kdo by chtěl zlehčovat utrpení za druhé světové války a dehonestovat její oběti. Ale zavřené školy jsou katastrofa, celý rok je pro děti nenahraditelný! Musíme najít způsob, jak je vrátit do škol a nezhoršit pandemii,“ napsala.

Sluší se připomenout, že pro některé děti byly školy za druhé světové války zcela uzavřeny – ty židovské. Po okupaci českých zemí bylo Židům znemožněno studovat v německých školách a v českých školách byl jejich počet omezen 4% kvótou. Následně v srpnu 1940 byli židovští žáci vyloučeni ze všech škol s českým vyučovacím jazykem a od školního roku 1940/1941 mohli navštěvovat jen školy zřizované židovskými obcemi. I ty však byly v červenci 1942 uzavřeny, čímž bylo Židům znemožněno veškeré legální vzdělávání.

I v kontextu znemožněné školní výuky, o němž paní ministryně hovořila, tedy její srovnání současné situace během pandemie se situací za druhé světové války neodpovídá skutečnosti. Neznalost může být v daném případě sotva omluvou. Vůči obětem šoa i přeživším je včerejší vyjádření ministryně Maláčové krajně necitlivé.

 

Leo Pavlát

ředitel Židovského muzea v Praze