Skip to Content

Židé v Praze zapálili první svíci chanuky, dorazil i izraelský velvyslanec

Několik desítek lidí ve čtvrtek přišlo k pražskému nádraží Bubny na zahájení osmidenního židovského svátku chanuka - svátku světel. Po modlitbě vrchního zemského rabína Karola Sidona zapálil pražský rabín David Peter na osmiramenném svícnu první chanukovou svíci.

Začíná židovský svátek světel - chanuka. A tak se pražská Židovská obec sešla na Nádraží Bubny v Praze, místě Památníku ticha, vzpomínce na Židy deportované do koncentračních táborů.

Akce se konala před plastikou Wooden Cloud od německého sochaře Martina Steinerta, původně vytvořenou pro festival Scuplture Line. Nyní symbolizuje vzpomínku na tragédii lodi Patria, na níž před 80 lety u palestinského přístavu Haifa zemřelo 270 židovských uprchlíků.

Akci doprovázela Pražská jidiš kapela. Lidé se kromě toho mohli podívat i do haly, kde je skromná výstava fotek z odsunu z druhé světové války. Před samotným zapálením promluvilo několik představitelů Židovské obce. Mezi nimi i předseda pražské Židovské obce František Bányai. "Možná bych chtěl připomenout, že aby nastal ten zázrak, aby se vůbec děly zázraky,, tak nejdříve musel někdo něco vybojovat. Před krásným chanukovým svícnem nejdřív Makabejští museli prokázat odvahu, osvobodit znečištěný chrám, a teprve potom bylo možné, aby došlo k zázraku chanukových svíček," řekl Bányai. "Podobně dneska žijeme v těžké době, kdy mnozí musí bojovat s dnešní pandemii, s naším dnešním problémem," dodal a poděkoval pečovatelům, ošetřovatelům a lékařům. Promluvil i velvyslanec Izraele v Česku Daniel Meron. Několika desítkám lidí popřál hezkou chanuku. Velvyslanec mluvil i o tom, že je malým zázrakem, že za tak krátkou dobu byla vyvinutá vakcína proti koronaviru, která už je nyní v Izraeli. Poté se ještě izraelský velvyslanec pozdravil s vrchním zemským rabínem Karolem Sidonem. Ten poté přednesl modlitbu. Spolu s ním stál na pódiu i vrchní pražský rabín David Peter. Ten po krátké modlitbě v hebrejštině zapálil první svíčku na tradičním svícnu. Za necelou hodinu bylo po všem. Komorní akci přenášel živý stream, některé diváky oddělila páska, aby se neshlukovali na jednom místě. Další dny budou židé zapalovat dle tradice další svíčky. Chanuka připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských. Podle tóry našli Židé v chrámu jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem, která měla vystačit jen na jeden den, nakonec ale zázračně plála osm dní, během kterých byl připraven a posvěcen nový olej.

Video o zapálení světla zde a pak také malý film o rozsvěcení zde.

Další zde