3. ročník Festivalu izraelského filmů KOLNOA

3. ročník Festivalu izraelského filmů KOLNOA

2.–6. 10. 2019, Praha – Kino Pilotů

3. ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA uvede 14 filmů, ukázky studentských filmů z izraelských filmových škol i doprovodné přednášky. Těšíme se na vás v Kině Pilotů.

Program naleznete zde: www.kolnoa.cz/dwnld/KOLNOA2019-program.pdf

Předprodej vstupenek na www.kolnoa.cz, www.kinopilotu.cz a http://www.kolnoa.cz/index.html#program

Festival izraelských filmů KOLNOA, jenž našel už třetím rokem zázemí v legendárním vršovickém Kině Pilotů, ohlásil významné hosty.

Program festivalu zahájí 2. října film Úkryt (Shelter), který přijede osobně uvést režisér Eran Riklis a herečka Neta Riskin.

Retrospektivu zakladatele izraelských dokumentárních filmů Davida Perlova představí jeho dcera, producentka a střihačka Jael Perlov.

Jakub Szántó, významný český žurnalista, bude mít jednu z přednášek.

Doprovodný program naservíruje ochutnávku lekcí hebrejštiny.

 Stále vzrůstající divácký zájem o Festival KOLNOA motivuje jeho pořadatele hledat nová a zajímavá témata a osobnosti, nejinak tomu bude i v letošním roce.

Celovečerní filmy – většina z nich v české premiéře

Hlavními hosty festivalu budou režisér Eran Riklis a herečka Neta Riskin, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Úkryt (Shelter), thrilleru o izraelské agentce Mosadu chránící libanonskou informátorku v úkrytu v Hamburku. Druhý Riklisův snímek Olivovník vypráví příběh nečekaného spojenectví mezi dvanáctiletým palestinským uprchlíkem a izraelským vojenským pilotem sestřeleným nad Bejrútem v roce 1982.

Festival připomene dílo nedávno zesnulého spisovatele Amose Oze uvedením filmové adaptace románu Můj Michael.

Dalšími filmy na programu jsou mimo jiné: Svatební plán – komedie o hledání ženicha v rekordním čase, Jiný příběh zachycující ultraortodoxní prostředí, Devadesátiminutová válka – komedie z fotbalového prostředí přinášející neobvyklé řešení izraelsko-palestinského konfliktu: fotbalový zápas o to, který z národů smí v zemi zůstat, dále křehký snímek Tkaničky o retardovaném mladíkovi a jeho znovunalezené cestě k biologickému otci a dva dramatické snímky: Svědectví – příběh o historikovi holokaustu, který náhodou zjistí, že jeho vlastní matka pravděpodobně od války žije pod falešnou identitou a V temnotě – příběh Romea a Julie ovšem zasazený do prostředí izraelsko-palestinského konfliktu a místní gay komunity.

Přednášky

Renomovaný český dokumentarista Jakub Szántó a jeho kameramanský souputník Marek Halfar odkryjí, jak se taková látka objevuje, natáčí a vměstnává do kratičkého reportážního formátu. V rámci své přednášky Reportáž jako minifilm, představí i rozhovor s Eichmannovým katem a další silné příběhy.

Filmová vědkyně Ruth Hufnagel Ben Hadar se zaměří na fenomén izraelského seriálu.

Dokumentární sekce

Producentka a střihačka Jael Perlov, s jejíž tvorbou už měli návštěvníci festivalu možnost se setkat (Ben Gurion: Návrat) přijede představit dílo a osobnost svého otce Davida Perlova – zakladatele izraelské dokumentární tvorby. Seznámí diváky s unikátním dokumentem Vzpomínky na proces s Eichmannem i filmem Po stopách ladina.

KOLNOA také připravila tematický dokumentární blok, v němž představí významné osobnosti Izraele: básníků Avrahama Suckevera a Chaima Nachmana Bialika a sionistického vůdce Zeeva Žabotinského.

Sekce izraelských filmových škol

KOLNOA se v letošním ročníku zaměřila na mladou generaci izraelských filmařů z těchto filmových škol: Filmová škola Steva Tische při Telavivské univerzitě, Filmová škola Maale, Filmová škola Sama Spiegela a Becalelova akademie umění a designu.

Předprodej vstupenek na www.kolnoa.cz, www.kinopilotu.cz a http://www.kolnoa.cz/index.html#program

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými a anglickými titulky.

fotografie ke stažení: www.kolnoa.cz/dwnld/kolnoa_2019_photo.zip

program ke stažení:  http://www.kolnoa.cz/dwnld/KOLNOA2019-program.pdf

organizátor festivalu: KOLNOA CZ z.s., IČ06149103, Brabcova 1159/2, 147 00 Praha 4

více informací na:

www.kolnoa.cz

www.facebook.com/kolnoacz/