Izraelský velvyslanec o křehkém příměří s Hamásem: Dcery musely běžet do krytu
Příměří mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás je křehké a bude vyžadovat spolupráci na mezinárodní úrovni. Velvyslanec Izraele v ČR Daniel Meron ale věří, že Hamás byla oslabena natolik, že se o další útok jen tak nepokusí. V pořadu Epicentrum také hovořil o vyjádření zástupce Palestiny v Praze, které ho šokovalo a které považuje za znehodnocení památky obětí holocaustu. Prozradil rovněž, co překvapilo a dojalo ministra Kulhánka na jeho návštěvě Izraele minulý týden.
Od minulého čtvrtka obloha nad Izraelem a Gazou konečně po 11 dnech utichla, a to díky vzájemné dohodě o příměří. Je to výsledek, v který jste doufali? Jak obě strany našly společnou řeč?
My jsme tohle násilí nezačali, bylo to nešťastné. My jsme byli napadeni, byli jsme napadeni teroristickou organizací. Reagovali jsme takovým způsobem, že to nebudou chtít udělat znova. Chtěli jsme reagovat drsně, abychom zneškodnili co nejvíce jejich vojenského potenciálu, aby nechtěli a nebyli schopni vrátit se k předešlému úsilí.
Vím, že máte čtyři děti, bylo některé z nich během tohoto konfliktu v Izraeli?Jak je na tom vaše rodina? Jsou všichni v pořádku?
Ano, obě moje dcery, jak v Tel Avivu, tak i v Jeruzalémě, musely běžet do krytu, když začaly dopadat rakety, houkaly sirény. To je děsivá věc. Pokud se zamyslíte nad normálním životem v Tel Avivu, není to město, které by bylo blízko konfliktu. Je to velkoměsto a Jeruzalém je naše hlavní město. Je to jako, nedej bože, kdyby byla v Česku náhle a bez předešlé provokace napadena jeho velká města. Takže to pro moje děti bylo šokující, a naštěstí jsou v pořádku.
Co vám běželo hlavou, když jste denně četl, kolik raket je posíláno na Izrael?
Z osobní stránky jsem se bál o svoje blízké v Izraeli, můj bratr a jeho rodina žije v Beer Ševě na jihu Izraele, mám rodinu v Aškelonu, což je dost blízko Gazy. Ale jako profesionál, jako izraelský velvyslanec v České republice jsem se strachoval o to, jak na to tady bude pohlíženo, jestli to lidé pochopí z plného kontextu, jestli uvidí pravdu o tom, kdo to začal a že má Izrael právo se bránit.
Izrael má jeden z nejlepších systémů protivzdušné obrany, Iron Dome (železná kopule). Důvěřujete mu? Je to dost pro to, aby se Izraelci cítili v bezpečí?
Se systémem jsme velmi spokojení, bez něj bychom měli mnohem více obětí. Vyvinuli jsme ho díky skvělým technickým schopnostem našich izraelských vědců, ale také za pomoci Spojených států. Byli jsme se na systém podívat, s radostí jsem doprovodil ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, mohli jsme ho vidět ještě během konfliktu. Byli jsme se podívat na systém, setkali jsme se s vojáky, kteří tam pracují a pracují se systémem, a ano, jsme rádi, že ho máme.
Majitelka domu July Sror se svou jedinou památkou na výlet s manželem do České republiky | Archiv Daniela Merona
Ministra Kulhánka jsme také vzali k rozbombardovanému domu. Šli jsme dovnitř a nic tam nebylo, nic z něj nezbylo. Byl vyhořelý, všechno bylo zničené. Jediné, co zbylo, byla skříň. Řekl jsem českému velvyslanci Stropnickému: Podívejte, támhle je skříňka. Podívali jsme se dovnitř a našli jsme bílý porcelán – suvenýr z Karlových Varů. Majitelkou domu byla starší žena July Sror a ta nám řekla: Ano, to je moje vzpomínka, jediná památka na náš výlet, když mě jednou manžel vzal do České republiky a jeli jsme do Karlových Varů. Tohle na nás s ministrem Kulhánkem čekalo v tom domě. Byl to velmi dojemný okamžik.
Izrael i Hamás si připsali vítězství. Vidíte to jako potenciální problém pro budoucnost tohoto, řekněme, křehkého míru?
Vím, že z izraelského pohledu byl náš cíl dosažen, oslabili jsme Hamás a jeho schopnosti a co nejvíce jsme oddálili budoucí konfrontaci, pokud nějaká už musí přijít. Mezitím se budeme moct pokusit najít jinou cestu, jak dosáhnout zmírnění na palestinské straně. Tak abychom se znovu nedostali do podobné situace. A samozřejmě z takového výsledku nemůžeme být nadšení. Žádná válka nebo konflikt není dobrá věc. Jsme ale spokojeni, že bylo minimum obětí, ale jakákoliv oběť na obou stranách je dost. Mrzí nás, jestli byli během konfliktu zraněni civilisté. Pamatujte ale na to, že palestinský Hamás cílil na izraelské civilisty, schovával se v Gaze za civilisty, střílel na ně, to je dvojitý válečný zločin. Izrael se zaměřoval na vojenské cíle a na teroristy z Hamásu.
Velvyslanec Meron v garážích domu | Archiv Daniela Merona
Den poté, co vstoupilo v platnost příměří, vypukly střety poblíž mešity al-Aksá v Jeruzalémě. Napětí mezi Izraelci a Palestinci je založeno na dlouhé historii nepokojů a boje probíhají po celá desetiletí. Vy sám jste uvedl, že vy jste tento konflikt nevyprovokovali. Očekáváte podle vašeho názoru, že se toto příměří udrží? Je v této fázi vztahu mezi těmito dvěma národy vůbec možné, aby to bylo dlouhodobé?
Zaprvé Izrael chce dlouhodobý klid. Máme Spojené státy americké, prezidenta Bidena, který se vyjadřuje velmi jasně… USA velmi brzy vyšlou ministra zahraničí Linkena a my s ním začneme konverzaci o této situaci. Jak jsem řekl, musíme do dialogu zapojit umírněné zástupce palestinské strany. Zapamatujme si, kdo jsou ti extremisté. Hamás je teroristická džihádská organizace, která by byla ráda, aby se z celého Izraele stal Islámský stát na východní straně Středozemního moře a to není dobré pro Izrael, pro umírněné Palestince, není to dobré ani pro Evropu. Izrael bojuje bitvu i pro Evropu o to udržet demokratický svobodný stát v této oblasti a my toto musíme udržet.
Hamás je vnímán mnoha organizacemi a zeměmi jako teroristická organizace. Zajímalo by mě, jak velká je podpora Hamásu mezi arabskými občany Izraele?
Někteří jsou přesvědčeni Hamásem, a když Hamás začal s násilnostmi, vyzývali Araby uvnitř Izraele k útokům na Židy a bohužel někteří mladí Arabové v Izraeli, někteří s kriminální historií, útočili na Židy. To bylo politováníhodné, ale já si myslím, že drtivá většina umírněných Palestinců nechce vidět násilí, chce žít dohromady a věří, stejně tak jako Izraelci, ve vzájemné soužití. Víte, pokud tedy mohu, poslouchal jsem rozhovor se zástupcem Palestiny tady v Praze, který poskytl ČT24 minulý čtvrtek. Mluvil o Hamásu a zastával se jich způsobem, který mě šokoval. To je islamistická organizace, opravdu zde reprezentuje Hamás? Jak může hovořit o tom, jak má Hamás pravdu v této konfrontaci? Izrael bojoval také za všechny umírněné v této oblasti, a to včetně umírněných Arabů a Palestinců. Byl jsem šokován, že zástupce Palestiny v Praze je v této konfrontaci na straně Hamásu.
Já tu mám právě několik sekcí z tiskové zprávy Velvyslanectví Palestiny v Praze z 18. května, tak pokud mi dovolíte, ráda bych Vám je přečetla a poprosila Vás o komentář:
„Velvyslanectví Palestiny v Praze důrazně odsuzuje izraelskou fašistickou agresi proti palestinskému lidu, zejména v Gaze…“
„Bombardování se opět zaměřuje na infrastrukturu, a tedy na životaschopnost oblasti. Izraelci opět míří do civilních budov, včetně 23 mezinárodních, arabských a místních mediálních kanceláří. Cílem je umlčet důkazy o státním terorismu v této fašistické válce vedené koloniálními mocnostmi proti palestinským civilistům. “ Jaké myšlenky se Vám honí hlavou, když slyšíte toto vyjádření?
Je opravdu nešťastné, že se palestinský zástupce tady v Praze staví na stranu Hamásu, islamistické extremistické náboženské organizace. Pokud chcete, abych se vyjádřil k obsahu tohoto sdělení, řeknu dvě věci. Oni hovoří o izraelských útocích na budovy. Izrael cílil pouze na vojenské cíle. Pokud tam byla budova, tak my jsme všechny uvnitř varovali, aby ji opustili, a cílili jsme na ni jen proto, že tam byly vojenské instalace. Bylo tam také něco dalšího, co řekl nejen v rámci tohoto vyjádření, ale také v jednom z rozhovorů a to bylo opravdu šokující, ohromující, jak něco takového mohou říci. Palestinský zástupce srovnával tuto situaci Izraele s Gazou a řekl, vzpomeňme si, co se stalo v koncentračním táboře v Terezíně v době nacistického Německa, když okupovali tuto zemi. Jak to může udělat, jak může něco takového říci? Je to znehodnocení památky obětí holocaustu, které byly zavražděny hroznými německými nacisty, a nadhazovat Terezín v kontextu Gazy je hanebné a já opravdu odsuzuji toto palestinské vyjádření.