Skip to Content

Smutné osudy zavražděných Židů ožijí v knize

„V červenci 2018 jsem si přečetl článek o Gerhardu Geierovi ze Salcburku, který vyčistil všechny Stolpersteine, česky kameny zmizelých, ve svém městě. Stejně jako já, Gerhard Geier není Žid a ani jeho rodina nebyla zasažená holokaustem. To mě inspirovalo a dodalo motivaci následovat jeho příklad a vyčistit kameny zmizelých v Praze,“ vysvětluje Trevor Sage.

Z různých zdrojů vypátral umístění 284 kamenů. Tyto informace následně zanesl do online mapy a vydal se Stolpersteine postupně čistit. Při výzkumu pražských kamenů zmizelých nashromáždil řadu informací o obětech a deportacích, také mnoho fotografií a dojemných životních příběhů. „Přišlo mi, že je třeba všechny tyto informace zkompilovat do jedné publikace. Výsledkem mého snažení je kniha Prague’s Stolpersteine – StumblingStones – Defiant in their Memory,“ dodává Trevor Sage, kterou už lze předobjednat na crowdfundingovém portálu Hithit.

Inženýr a nyní již důchodce Trevor Sage oživil oběti nacistické ideologie.

Inženýr a nyní již důchodce Trevor Sage oživil oběti nacistické ideologie.Zdroj: James Fassinger, stillscenes.com

Téměř kilogram vzpomínek

Informace obsažené v této knize pomohou propojit Stolperstein s člověkem, kterému je věnován a umožní tak pozorovateli nahlédnout do života a osudu konkrétního člověka, který se stal obětí nacistické ideologie.
Trevor Sage věří, že se kniha dostane i do školních tříd a pomůže dětem při výuce o holokaustu, dozví se v ní o projektu Stolpersteine a přiblíží jim osudy obětí nacismu. A vzhledem k tomu, že kniha je v anglickém jazyce, pomůže dětem i v jejich jazykových dovednostech. Zájemci tak mohou na Hithitu zvolit možnost věnovat knihu vybrané škole. Kniha má 300 stran a obsahuje vice než 400 barevných fotografií, 340 portrétních fotografií a 900 citací, váží přibližně 900 g.

Kameny zmizelých jsou trvalou připomínkou hrůz druhé světové války.

Kameny zmizelých jsou trvalou připomínkou hrůz druhé světové války.Zdroj: Stolpersteine Prague | Facebook

Více zde