Skip to Content

Spor o nádraží Bubny. Bourat? Nebourat?

 V pondělí ráno zahájila společnost CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka demolici zchátralých budov v areálu nádraží Praha-Bubny. Kulminuje tím spor mezi radnicí Prahy 7 a firmou, která hodlá na největším brownfieldu v centrální části Prahy vybudovat novou administrativní a rezidenční čtvrť.
Pře se vede o budoucnost prostoru i o některé objekty, které by údajně bylo dobré z památkového hlediska zachovat.
„Budovy jsou v katastrofálním stavu, padají a jsou v nich bezdomovci a feťáci. Demoliční výměr byl vydán před pěti lety a několikrát prodloužen. Naposledy v prosinci 2013, takže jeho platnost vyprší na konci letošního roku,“ argumentuje mluvčí skupiny CPI Jan Burian. Dodal, že památková ochrana se týká pouze vnitřních sloupů, které firma zachová a předá památkářům, tak jak se s nimi před lety dohodla. Práce mají trvat až tři měsíce.
Pražští politici okamžitě po oznámení o započetí demolice zahájili pokusy zastavit práce. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se spolu se starostou Prahy 7 Janem Čižinským (KDU-ČSL) už ráno setkala se svým stranickým šéfem a ministrem financí Andrejem Babišem. Kontaktovali CPI, aby alespoň část budov zachovala.

            Radnice nesouhlasí hlavně se záměrem zbourat bývalé dílny Státních drah, které jsou podle ní technickou památkou. Ze seznamu památek byly vyňaty v roce 2008. Smajitelem proto prý jedná už půl roku. Poslední schůzka, na níž se starosta pokoušel demolici oddálit, se uskutečnila v sobotu.

            Čižinský postoj společnosti CPI kritizuje: „Přestože ve studiích se počítalo se zachováním dílen, přesně půl roku připravovali demolici, o které však mlčeli. Nevíme o žádném důvodu, proč dílny bořit nyní. Území je ve stavební uzávěře, nic tam mnoho let nevyroste.“ Bubny podle Čižinského přijdou o jedinečnou možnost skloubit staré s novým.
Část rozlehlého nádražního areálu je spjata s pohnutou historií. Právě z nádraží Praha-Bubny odjížděly transporty pražských Židů do ghett v Lodži a Terezíně. Tato část území by se měla proměnit v památník. Historické dílny, o něž se vede spor, pocházejí z 19. století. Realitní skupina Orco Property Group získala nemovitosti v roce 2006 za 1,1 miliardy korun. V dalších letech se však potýkala s finančními problémy, proto odkládala projekt i demolici. Změna nastala poté, co Orco ovládl podnikatel Radovan Vítek. Právě jeho skupinu CPI si Orco najala jako developera celého projektu.
Generální ředitel Orco Property Group Jiří Dedera uvedl, že demolice je v souladu s dlouhodobou strategií i řádně projednaným a schváleným záměrem. „Rozhodnutí o demolici učinilo Orco v dubnu letošního roku. Stav nemovitostí je již dlouhodobě neudržitelný, ale duch místa v této lokalitě nezanikne, protože významné architektonické prvky industriální výstavby budou zakomponovány v budoucí podobě projektu,“ prohlásil.
Projekt Orco původně počítal na 27 hektarech s výstavbou luxusních i klasických bytů, kancelářských prostor, nové školy, zdravotnického zařízení a univerzitního kampusu. Celkově by mělo vyrůst 1,2 milionu metrů čtverečních nadzemních ploch, z toho polovina kancelářských a třetina bytových ploch.

8.9.2015    Lidové noviny    str. 2   Domov,     dom, čtk