Strašnický park by mohl nést jméno česko-izraelské novinářky Ruth Bondyové
S přejmenováním nedávno souhlasila rada městské části na základě dopisu izraelské velvyslankyně v České republice Anny Azariové. O změně názvu ulic či prostranství v metropoli finálně rozhoduje vedení magistrátu.
Bondyová se narodila v roce 1923 v Praze a zemřela v roce 2017 v Izraeli. Dětství prožila v Ruské ulici ve Vršovicích. Spolu s celou rodinou poté zažila hrůzy holokaustu a po válce se přestěhovala do nově vzniklého státu Izrael. Tam se vypracovala na významnou novinářku, spisovatelku a překladatelku českých klasických literárních děl do hebrejštiny.
Velvyslankyně Azariová v dopise starostovi Prahy 10 Martinu Valovičovi (ODS) uvedla, že Bondyová nikdy nezapomněla na svou rodnou zem a mimořádnou měrou se zasadila o šíření české kultury v Izraeli. „Přeložila Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka, díla bratří Čapků, Milana Kundery a dalších. Paní Ruth Bondy ovšem nebyla jen překladatelkou, ale také vysoce ceněnou novinářkou a spisovatelkou. Českým čtenářům pak přiblížila ve svých knihách izraelskou a židovskou kulturu a historii,“ napsala. Dodala, že letos v červnu uplyne 100 let od narození Bondyové a přejmenování parku, který se nachází na pomezí katastrů Vinohrad, Vršovic a Strašnic nedaleko bývalého bydliště její rodiny, by bylo vzdáním pocty za celoživotní úsilí o sblížení mezi českým a židovským národem.
Radní Prahy 10 se záměrem vyjádřili souhlas a předají jej magistrátu. Kulturní komise navíc navrhla radě zvážit udělení čestného občanství a doporučila připomenout osobnost Bondyové „přiměřeným uměleckým dílem“.
Pojmenování či přejmenování veřejných prostranství v Praze schvaluje městská rada. Podněty může podávat kdokoliv. Návrhy nejprve projednává radnice příslušné městské části. Po schválení jejím vedením je postoupen magistrátní místopisné komisi. Pokud s ním souhlasí, následně jej projednají pražští radní. Pojmenování veřejných prostranství nesmí být podle zákona po nikom žijícím.
Zdroj: ČTK
Více zde