Trestní oznámení
Vrchní státní zastupitelství v Praze
Nám. Hrdinů 1300/11
140 65 Praha 4
Datovou schránkou uzcaety
V Praze 2. června 2020
Oznamovatel: František Bányai,
právně zastoupen: Lucií Oršulovou, advokátkou vykonávající advokacii jako společník Bányaiová Vožehová, s.r.o., advokátní kancelář, ev.č. ČAK 09167, se sídlem Lazarská 13/8 Praha 2
Trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka
podle ust. § 403 odst. 1, odst. 2 písm. a) tr. zák.
1. Oznamovatel je předsedou Židovské obce v Praze se sídlem Maiselova 250/18 110 01 Praha 1, IČO 00445258 a dlouhodobě se zasazuje o prosperitu židovské komunity v Praze a zachování živé paměti na události Holocaustu během 2. světové války, při němž přišlo ve vyhlazovacích táborech o život bezmála 6 milionů Židů.
2. Za výše uvedenými účely Oznamovatel a Židovská obec v Praze pečují o památky, pořádají společenské vzpomínkové akce, a především aktivně hájí zájmy svých členů, mezi které patří i ochrana před antisemitistickými ideologiemi, jako je nacismus a z něj odvozená současná hnutí.
II.
3. Vydavatelství NAŠE VOJSKO-knižní distribuce s.r.o., se sídlem Nad Vinným potokem 1148/4, Vršovice, 101 00 Praha 10, IČO 261 94 635, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, sp. zn. C 78676 (dále jen „Vydavatelství“) na svém e-shopu na internetových stránkách https://www.nasevojsko.eu/ nabízí, resp. nejméně po dobu několik dnů koncem května 2020 nabízelo, k prodeji propagační materiály s nacistickými funkcionáři. Zejména se jedná o kalendář s názvem „Osobnosti 3. říše“, který na velkoformátových malbách pro jednotlivé měsíce zobrazuje všechny přední nacistické zločince hitlerovského Německa. Tyto „osobnosti“ (jak je označilo Vydavatelství) byly strůjci vyvražďování židovského a romského obyvatelstva, politických odpůrců a dalších skupin obyvatel, které totalitní nacistická ideologie představována politickou stranou NSDAP označila za podřadné či nežádoucí s tím, že je potřeba tyto skupiny obyvatel zlikvidovat. Vydavatelství rovněž k prodeji nabízí hrnky a trička s vyobrazením výše uvedených nacistických funkcionářů.
4. Vydavatelství a jeho jednatelé, kteří tvoří vůli této právnické osoby a jednají jejím jménem, aktivně distribuují propagační materiály spojené s německou nacistickou stranou NSDAP, která v době své existence hlásala rasovou nenávist k Židům, Romům, homosexuálům, postiženým, náboženským minoritním skupinám a aktivně tyto skupiny obyvatel vraždila od roku 1939 až do konce 2. světové války. Před samotným vyvražďováním byly tyto skupiny obyvatel v Německu i v okupovaných evropských zemích vystaveny brutálnímu útlaku, nelidskému ponižování a podmínkám, v nichž s nimi nebylo zacházeno jako s lidskými bytostmi. Je tedy nade vší pochybnost jasné, že nacistické hnutí je hnutím, které prokazatelně a brutálně potlačovalo lidská práva a svobody a hlásalo rasovou, etnickou a národnostní nenávist, přičemž této ideologii padlo za oběť mnoho milionů lidí. Je rovněž naprosto evidentní, že nacistická ideologie je přímo zaměřena proti samotné podstatě demokratické pluralitní společnosti.
5. Nacistická ideologie potom přetrvala do dnešních dnů v podobě neonacistických hnutí, která uctívají osoby vyobrazené na výše zmíněném kalendáři a dalších propagačních materiálech stejně jako uctívají symboly, které mají tyty osoby viditelně umístěné na uniformách, např. hákový kříž, „Říšskou“ orlici, symboly divizí Waffen SS, lebku se zkříženými kostmi „Totenkopf“ a další zakázané symboly jako např. nacistický pozdrav.
6. Podle Oznamovatele je ve věci dáno podezření, že se výše popsaným jednáním, tedy prodejem propagačních předmětů s nacistickou tématikou, především kalendáře s názvem „Osobnosti 3. říše“, Vydavatelství a jeho jednatelé JUDr. et. PhDr. Emerich Drtina a PhDr. Dana Šůsová dopustili trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka dle § 403 odst. 1, odst. 2 písm. a) tr. zák.
7. Oznamovatel je přesvědčen, že jejich jednáním byly naplněny všechny znaky skutkové podstaty výše uvedeného trestného činu, z nichž ty nejpodstatnější rozebírá níže.
Důkaz: webové stránky www.nasevojsko.eu
III.
K naplnění znaků objektivní stránky skutkové podstaty – „hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka“
8. Jedním ze znaků objektivní stránky trestného činu dle § 403 odst. 2 písm. a) tr. zák. je propagace existence hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, které pachatel předmětného trestného činu propaguje. Hnutím propagovaným v tomto případě je hnutí německého nacismu, představované stanou NSDAP, přičemž hlavními ideami tohoto hnutí a jejích představitelů či podporovatelů vyobrazených jako „osobnosti“ v předmětném kalendáři bylo vyvolání nenávisti a následná likvidace výše uvedených skupin osob, tedy nepochybně potlačení práv a svobod člověka.
9. K otázce znaku hnutí rozhodovací praxe soudů dovodila, že k naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu je nutné, „aby hnutí existovalo v době, kdy je pachatel podporoval či propagoval, a to byť v jeho modifikované podobě (např. neofašistické nebo neonacistické hnutí apod.).“1
10. Oznamovatel v této souvislosti odkazuje na obecně známou skutečnost, že nenávistná ideologie hitlerovského nacismu, který ve své původní podobě prezentované NSDAP již zanikl po vojenské porážce Německa ve 2. světové válce, je bohužel dále udržována a rozvíjena v neonacistických hnutích. Ta zcela shodně s původní nacistickým hnutím hlásají myšlenky antisemitismu, rasismu a adorují osoby a symboly vyobrazené v nabízeném kalendáři „Osobnosti 3. říše“ i na dalších propagačních předmětech. Tento závěr je potom opět plně podložen judikaturou, která uvádí: „Pro předmětné hnutí jsou přitom charakteristické některé specifické symboly (typicky vlajka hitlerovského Německa s hákovým křížem /svastikou/ nebo pozdrav šikmo vztyčenou pravicí s otevřenou dlaní a napnutými prsty, tzv. hajlování), které se staly symbolem nacistického režimu se všemi jeho zavrženíhodnými aspekty, široké veřejnosti jsou obecně známé a nacismus je s nimi dodnes spojován, stejně jako v řadě zemí později rozšířené a stále existující jeho různé odnože (tzn. neonacismus).“2
11. Z právě uvedeného vyplývá, že propaguje-li pachatel nacistické hnutí, jeho podstatu, myšlenky i jeho představitele, jedná se ve svém důsledku o propagaci hnutí, které v současné době v podobě řady neonacistických hnutí reálně existuje. Budeme-li předpokládat, že je naplněn i další ze základních znaků skutkové podstaty, a sice propagace, není pochyb o tom, že nabídka výše uvedených předmětů ze strany Vydavatelství představuje propagaci existujícího hnutí.
12. Pro úplnost oznamovatel dále v souladu se závěry judikatury doplňuje, že se nemusí jednat o hnutí oficiálně registrované, ale musí se jednat o skupinu osob hlásající nenávistnou ideologii: „Existence takového hnutí v daném případě byla obviněnými v dovolání zpochybněna. Při výkladu pojmu hnutí panuje shoda v tom, že nelze vycházet z definice „politického hnutí“ ve smyslu zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů. Ten předpokládá u politického hnutí jeho registraci. Jednou z podmínek registrace hnutí podle § 4 písm. d) citovaného zákona je, že jeho činnost neohrožuje mravnost, veřejný pořádek nebo práva a svobodu občanů. Z toho je zřejmé, že hnutí otevřeně sledující cíle uvedené v § 260 odst. 1 tr. zák. by nikdy nemohlo být registrováno. Za hnutí ve smyslu daného ustanovení je tak třeba považovat skupinu osob do určité míry organizovanou a strukturovanou, byť formálně neregistrovanou, hlásající stanoviska a zastávající postoje uvedené v citovaném ustanovení.“3
13. Samotná propagace hnutí nemusí dokonce ani směřovat k propagaci přesně označené neonacistické skupiny, ale pro naplnění znaků skutkové podstaty postačuje i obecná propagace hnutí, které zjevně navazuje na nacistickou ideologii, viz.: „K naplnění znaků skutkové podstaty trestného činu podle § 261 tr. zák. přitom není nezbytné zcela přesně (individuálním názvem) označit některou ze současných neonacistických či neofašistických organizací, k níž by se měl pachatel konkrétně hlásit nebo jí veřejně projevovat sympatie. Postačí i obecný projev sympatií, týkají-li se takového hnutí, které na fašismus (nacismus) zjevně navazuje v modifikované podobě (neofašismus, neonacismus) a k tomu využívá např. ideologie, symbolů, pozdravů a dalších atributů původního hnutí…“4
14. Z uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že se Vydavatelství, resp. jeho jednatelé, dopustili výše popsaným prodejem kalendáře „Osobnosti 3. říše“ a dalších propagačních předmětů propagace hnutí, které se hlásí k myšlenkách hitlerovského nacismu tím, že schvaluje činy hitlerovského Německa, adoruje osoby přímo zodpovědné za holokaust a nacistické symboly. Hnutí, která se hlásí k nacistické totalitní ideologii, zcela prokazatelně směřují k potlačování práv a svobod člověka, stejně jako hlásání rasové, národní a etnické nenávist vůči Židům, Romům, případně vůči dalším ideologicky „nevhodným“ nebo „méněcenným“ skupinám obyvatelstva.
IV.
K naplnění znaků objektivní stránky skutkové podstaty – „propagace“
15. Jak již bylo uvedeno výše, druhým podstatným znakem, který musí být ke spáchání uvedeného tr. činu jednáním pachatele naplněn, je propagace. Prodej kalendáře „Osobnosti 3. říše“ a dalších propagačních předmětů (hrnky a trička s potiskem nacistickým zločinců) propagujících nacistické, resp. neonacistické hnutí ve smyslu ust. § 403 odst. 1 tr. zák. pod propagaci nepochybně spadá. Propagací se má dle odborné literatury na mysli: „jednání, kterým se pachatel (buď sám, nebo za účasti dalších osob) snaží toto hnutí uvádět ve známost, šířit jeho ideologii mezi lidmi. Může být uskutečňována jak přímo (veřejné oslavování a vyzdvihování hnutí, hlásání jeho ideologie, tezí a cílů), tak i nepřímo (prostřednictvím publikace či jiného uveřejňování názorů, záměrů, ideologie takového hnutí, ale i prostřednictvím filmů, knih, obrazů či jiných uměleckých děl).“5
16. Podle Oznamovatele se v popisovaném případě jedná o nepřímou propagaci spočívající v nabízení produktů blíže neurčitému okruhu osob, na kterých jsou vyobrazeni přední nacističtí funkcionáři v uniformách nesoucích na viditelných místech vyobrazené zakázané nacistické symboly (hákové kříže, „Říšskou“ orlici, symboly Waffen SS, Totenkopf aj.). Toto právní hodnocení potvrzuje rovněž judikatura, z níž vyplývá, že: „Za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka ve smyslu § 260 TrZ je zapotřebí považovat mimo jiné i to, jestliže někdo předměty opatřené nacistickými symboly veřejně vystavuje a nabízí za účelem jejich výměny nebo prodeje.“6
17. Dle Oznamovatele tak nemůže být pochyb o tom, že Vydavatelství, resp. jeho jednatelé naplnili všechny znaky objektivní stránky trestného činu dle ust. § 403 odst. 1, odst. 2 písm. a) tr. zák.
18. Oznamovatel k právní kvalifikaci dle odst. 2 písm. a) tr. zák. výše uvedeného ustanovení rovněž uvádí, že tento trestný čin byl spáchán prostřednictvím počítačové sítě, a je tedy namístě subsumpce pod odkazovanou kvalifikovanou skutkovou podstatu s odpovídající přísnější trestní sazbou. Počítačovou sítí se potom rozumí veřejně přístupná počítačová síť dostupná pod zkratkou www (World Wide Web).
V.
K naplnění subjektivní stránky skutkové podstaty – úmysl
19. Trestný čin propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je úmyslným trestným činem ve smyslu ust. § 15 tr. zák., a to minimálně ve formě úmyslu nepřímého dle ust. § 15 odst. 2 tr. zák. Vydavatelství, resp. jeho jednatelé si museli být vědomi toho, že nabízením kalendáře „Osobnosti 3. říše“ a dalších propagačních předmětů na veřejně dostupném e-shopu bude docházet k propagaci nacistického, resp. neonacistického hnutí a s tímto byly výše uvedené osoby minimálně srozuměny. Lze si jen těžko představit, že osoba, byť jenom průměrného rozumu, může nevědět, že prodejem předmětů s nacistickými zločinci a symbolikou bude docházet k propagaci tohoto hnutí obzvláště za situace, kdy je veřejně známo, že neonacistické skupiny nacistické zločince adorují stejně, jako uctívají výše několikrát uvedené nacistické symboly. Takové ignorance je sotva představitelná u jednatele Vydavatelství, který má dva vysokoškolské doktorské tituly, mezi nimi i titul doktora práv.
20. O úmyslu fyzických osob jednajících za Vydavatelství propagovat nacistické, resp. neonacistické hnutí potom svědčí i výběr samotných nacistických funkcionářů v kalendáři „Osobnosti 3. říše“, kdy jsou zde zobrazeni skutečně všichni přední váleční zločinci a strůjci Holocaustu jako např. Hitler, Himmler, Heydrich, Hess a dokonce i Mengele, všichni jmenovaní zároveň vyobrazeni v uniformách Waffen SS či alespoň s nacistickými symboly.
21. Oznamovatel v této souvislosti rovněž poukazuje na to, že samotný název kalendáře „Osobnosti 3. říše“ minimálně díky použití samotného slova „osobnosti“, které je v běžném slova smyslu chápáno pozitivně, svědčí o úmyslu fyzických osob jednajících za Vydavatelství minimálně vyjádřit nacistickým zločincům obdiv. (Např. jiný, byť diskutabilní, výklad by byl možný, kdyby Vydavatelství pojmenovalo kalendář „Zločinci 3. říše“) V kombinaci se skutečností, že Vydavatelství nabízí takto pojmenovaný kalendář a další propagační předměty neurčitému okruhu osob, potom jasně ukazuje na to, že se ze strany Vydavatelství, resp. jednatelů a jediného společníka jedná úmysl propagovat nacistické, resp. neonacistické hnutí. Zároveň musí jmenované osoby minimálně tušit, tedy být srozuměny s tím, jaká skupina lidí (především neonacisté) si takové předměty koupí.
22. Oznamovatel rovněž podotýká, že ze strany Vydavatelství se nejedná o ojedinělý exces, ale o kontinuální činnost, která již byla v minulosti prověřována orgány činnými v trestním řízení ve spojitosti s prodejem výše zmíněných hrnků a triček s potisky nacistických zločinců.
23. Oznamovatel si je vědom skutečnosti, že se JUDr. et PhDr. Emerich Drtina (jednatel a jediný společník Vydavatelství) v minulosti hájil tím, že výše uvedené předměty prodává výhradně za účelem dosažení zisku. Takový argument je však z hlediska prokázání nepřímého úmyslu zcela lichý, neboť judikatura dovodila, že: „Zavinění ve formě nepřímého úmyslu (§ 4 písm. b) tr. zák.) ve vztahu k porušení nebo ohrožení zájmu chráněného trestním zákonem je možné dovodit i v případech, kdy cílem pachatelova jednání bylo dosažení jiného možného výsledku, z hlediska trestního práva nevýznamného, a eventualita vzniku následku uvedeného v trestním zákoně mu byla nepříjemná. Jestliže pachatel věděl, že v důsledku jeho jednání může stejně tak namísto zamýšleného výsledku nastat následek uvedený v trestním zákoně, jenž mu je nepříjemný, přičemž nepočítal s žádnou konkrétní skutečností, která by takovému vývoji zabránila, a přesto tak jednal, neboť nechtěl ani za cenu tohoto rizika od svého záměru ustoupit, byl s takovým následkem srozuměn ve smyslu citovaného ustanovení trestního zákona.“7
24. Není tedy vůbec podstatné, jaký záměr pachatelé sledovali. Důležité je srozumění s možnými trestněprávními následky nabízení kalendáře a dalších propagačních předmětů s nacistickým zločinci na veřejně dostupném e-shopu, tedy srozumění s tím, že vyobrazené osobnosti představují ideologii nenávisti a snahy o vyhlazení jiných skupin osob a že nabízením předmětů s jejich podobiznami jako symbolů původního nacistického i nyní existujících neonacistických hnutí umožňují šíření (propagaci) této ideologie mezi neomezený okruh osob hlásících se ke stejně zvráceným myšlenkám a světonázorům (hnutí směřujícího k potlačení práv a člověka).
25. Výše citovaná judikatura dokonce rovněž výslovně řeší subjektivní skutkovou stránku trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka ve smyslu ust. § 403 tr. zák. Není proto zřejmé, jak mohlo v minulosti postačovat k odložení prověřování JUDr. et PhDr. Emericha Drtiny souvisejícímu s prodejem jiných předmětů s obdobnými vyobrazeními tvrzení podezřelého, že zmiňované předměty prodával jenom za účelem dosažení zisku. Ze shora citovaného rozhodnutí totiž mj. jiné plyne: „Za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka ve smyslu § 260 TrZ je zapotřebí považovat mimo jiné i to, jestliže někdo předměty opatřené nacistickými symboly veřejně vystavuje a nabízí za účelem jejich výměny nebo prodeje. Mezi uvedené předměty lze zahrnout i předměty vojenské (tzv. militárie). Z hlediska subjektivní stránky (úmyslného zavinění) postačí, věděl-li pachatel, že nabízené předměty mají shora uvedený charakter a že je zpřístupňuje většímu okruhu osob.“
Důkaz: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nakladatelstvi-prodava-kalendar-s-nacisty/r~c05129549e6811ea8b230cc47ab5f122/
https://www.info.cz/cesko/clen-svazu-bojovniku-za-svobodu-se-nestiti-niceho-prodava-hrnky-s-hitlerem-10015.html
VI.
26. Oznamovatel je na základě výše uvedených dílčích závěrů podložených citovanou judikaturou přesvědčen o tom, že Vydavatelství, resp. jeho jednatelé jednali minimálně v nepřímém úmyslu propagovat nacistické, resp. neonacistické hnutí tím, že na veřejně dostupném e-shopu nabízejí kalendář s názvem „Osobnosti 3. říše“, který obsahuje přední nacistické zločince a zakázanou nacistickou symboliku, jakož i další propagační předměty (hrnky a trička s jejich potiskem). Jak bylo výše rozebráno, všechny podstatné znaky objektivní i subjektivní stránky uvedeného trestného činu byly popsaným jednáním naplněny.
27. Stejně tak není pochyb o tom, že objekt tohoto trestného činu, tedy ochrana základních lidských práv a svobod člověka, z nichž zmiňovaná hnutí popírají dokonce i právo na život jako to nejzákladnější, byl popisovaným jednáním podezřelých významně porušen. Tím spíše, objevil-li se kalendář s „osobnostmi“ v nabídce Vydavatelství v roce 75. výročí ukončení druhé světové války, v květnových dnech, které jsou připomínkou nejen osvobození, ale také nelidských perzekucí v období Heydrichiády. Kolik pozůstalých po lidických dětech zavražděných počátkem června 1942 stejně jako po dalších obětech, jejichž zmařené životy byly výsledkem jednání vyobrazených „osobností“, musí snášet to, že podobizny vrahů jejich blízkých jsou se vším, co symbolizují, nabízeny k údajnému obveselení veřejnosti, jak také pan Drtina uvedl v jednom z rozhovorů.
Důkaz: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/78382/cestny-doktor-drtina-vydelava-na-hitlerovi-proc-ne-na-felaci.html
28. S ohledem na shora uvedené, má Oznamovatel za to, že se jednatelé Vydavatelství JUDr. et PhDr. Emerich Drtina, bytem Novodvorská 995/83, Kamýk, 142 00 Praha 4 a PhDr. Jana Šůsová, bytem Mariánská 1000/12, Kamýk, 142 00 Praha 4 dopustili trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačená práv a svobod člověka ve smyslu ust. § 403 odst. 2 písm. a) tr. zák. Dle § 7 ve spojení s § 8 odst. 1 písm. a) zákona č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob je popsaným jednáním založena i trestní odpovědnost Vydavatelství jako právnické osoby.
29. Oznamovatel žádá, aby byl v souladu s ust. § 158 odst. 2 trestního řádu prostřednictvím svého právního zástupce vyrozuměn o učiněných opatřeních.
za Františka Bányaie
___________________
Lucie Oršulová,
advokátka v plné moci