Skip to Content

U základů vypálené synagogy začal v Holešově festival židovské kultury Ha-Makom

Pietní akt na místě, kde do roku 1941 stávala Nová synagoga, zahájil v úterý 17. ročník festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově. Letošní ročník je věnovaný tématu Židů v umění a architektuře. Akce nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, minikurz hebrejštiny i ochutnávku specialit židovské kuchyně.

 

Nová synagoga

Byla v Holešově postavena v letech 1891–93. Projektoval ji architekt Jakob Gartner. Během okupace nacisté budovu zavřeli a pak zničili. V parku na náměstí Svobody, kde synagoga stávala, teď vzniklo pietní místo.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Před sedmdesáti pěti lety zničili i místní Novou synagogu.

Tu teď připomíná na náměstí pamětní deska. Náměstí Svobody, kde synagoga stávala, bylo také místem úterního pietního aktu, který zahájil tradiční Festival židovské kultury. V loňském roce na místě pracovali archeologové, aby zjistili, kde přesně budova stála. Vedení města teď nechalo alespoň symbolicky vyznačit její základy.

Řádění nacistů a českých kolaborantů paradoxně unikla starší Šachova synagoga, která byla postavena v 16. století a patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku. Za války totiž původním účelům nesloužila, byla v ní truhlářská dílna a byt.

Fakta

Šabtaj ha-Kohen – rabín Šach ( 1621–1663)

Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilniusu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín a napsal své nejvýznamnější práce. Řadí se mezi dvacet největších židovských učenců.

Minikurz hebrejštiny a ochutnávka židovských jídel

Pořadatelé stejně jako loni uspořádají v rámci festivalu minikurz hebrejštiny, kterou bude zájemce ve třech lekcích vyučovat hebraista, překladatel a herec Jaroslav Achab Haidler. Ve dvou lekcích se budou lidé v Šachově synagoze učit hebrejské znaky, ve třetí se na židovském hřbitově pokusí číst hebrejské nápisy.

Knihy rabína Šacha mají vlastní studovnu. Do Holešova dorazily z Izraele i USA

Vedle Šachovy synagogy a hřbitova budou akce festivalu také na zámku, náměstí Dr. E. Beneše, v kině Svět nebo v restauraci Starý pivovar, kde se bude od úterka do soboty servírovat židovská kuchyně. „Kdo přijede do Holešova, může ochutnat šoulet, husu, různé blincesy a další židovské speciality. K tomu samozřejmě košer víno,“ řekla Jana Slovenčíková z Městského kulturního střediska Holešov.

Součástí festivalu je také výstava fotografií Jindřicha Buxbauma s názvem Purim: Příběh královny Ester. Zájemci o židovskou kulturu mohou také navštívit přednášky o architektuře evropských i tuzemských synagog, divadelní představení ztvárňující osud židovské dívky v době druhé světové války, koncerty židovské hudby i filmové projekce. V neděli festival uzavře výlet za židovskými památkami do Brna.Na hřbitově budou opět pracovat dobrovolníci

Součástí doprovodného programu festivalu je tradičně mezinárodní brigáda dobrovolníků, kteří se budou podílet na jeho organizaci a také budou uklízet židovský hřbitov. Kompletní program festivalu je k přečtení na webu festivalu.

Festival Týden židovské kultury založilo a prvních deset let pořádalo občanské sdružení Olam. První ročník se uskutečnil v roce 2001. Během let se z jednodenní akce stal týdenní festival. Od 11. ročníku se na jeho organizaci podílí holešovské kulturní středisko, od roku 2014 Olam už mezi pořadateli nefiguruje.

URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regio...sove-festival-zidovske-kultury-ha-makom

26.7.2017 ct24.cz str. 0 Regiony

spickovap