Skip to Content

V Čáslavi odhalili kameny zmizelých

Slavnostní odhalení Stolpersteine, tedy kamenů zmizelých, se uskutečnilo v rámci Evropských dnů židovské kultury v Čáslavi. Kameny byly instalovány, díky společnému úsilí Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové a města Čáslav, před domem rodiny Eisnerových v ulici 28. října.

Při odhalení kamenů promluvili předseda Židovské obce v Praze František Bányai, čáslavský starosta Vlastislav Málek, ředitel Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové Marek Lauermann a zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové Martin Liebl. Vlastní odhalení a položení květin bylo svěřeno Martě Šenkapounové, rozené Moravcové. A právem, to ona byla totiž na počátku celé akce.

Stolpersteine, tedy kameny zmizelých, jsou speciální kameny s mosazným povrchem, které se instalují na chodník před dům, kde žila oběť holocaustu. V chodníku jsou umístěny proto, aby o ně lidé zavadili očima a sklonili se k přečtení textu. První kámen byl položen v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem autorem projektu Gunterem Demnigem. Od té doby je Demnig instaluje po celém světě. V České republice byl první kámen umístěn v roce 2008 v Praze.

„Původně jsme plánovali položení a odhalení kamenů za přítomnosti autora projektu Stolpersteine pana Guntera Demniga. Ten však vzhledem k nastalé pandemii onemocnění COVID-19 svou účast nemohl přislíbit,” řekl Marek Lauermann z Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové.

Více zde