Skip to Content

Výročí říšského pogromu

Výročí říšského pogromu

Dnes si připomínáme výročí říšského pogromu, celostátní protižidovské akce, známé nejčastěji jako „křišťálová noc“ podle střepů rozbíjených oken a výloh židovských domovů a obchodů, která se odehrála v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německu, ale nejen tam.

Po tomto dni muselo být celému světu jasné, jaké jsou nástroje a prostředky německého nacismu. Přesto svět v převaze nevnímal, že je ohrožena celá Evropa, její civilizace, že bestialita a agresivita neskončí u židovské menšiny. Můžeme jen doufat, že jsme se již poučili a uvědomujeme si, že ani agresivita a nelidskost současného terorismu není nebezpečná pouze židovské komunitě, ale ohrožuje celou evropskou civilizaci. Je smutné, že terorismus na území Izraele byl dlouhá léta tolerován a někdy dokonce vnímán jako „spravedlivý boj“. Unášení letadel, bombové útoky na autobusy, střelba do nevinných lidí v restauracích či na letištích nebo raketové útoky na civilní cíle nelze ospravedlnit a tato rakovina ohrožuje celý civilizovaný svět.

Mysleme na to, že říšský pogrom na Německem zabraném území Čech a Moravy zničil nejen desítky nádherných synagog, ale také významně přispěl k postupné likvidaci soužití Čechů, Němců a Židů na československém území.
 

František Bányai

 

Synagogy v Liberci a  v Karlových Varech, vypálené při pogromu roku 1938 (dobové pohlednice)