Skip to Content

Známý britský herec John Hannah přijede do Prahy uvést premiéru Bebjakova nového filmu Zpráva

Hvězda filmů Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo trilogie Mumie ztvárnila ve filmu natočeném podle skutečných událostí podstatnou roli spojky Červeného kříže. Slovensko-česko-německý koprodukční snímek uvede do českých kin 14. října společnost Falcon.

Film Zpráva natočený podle autobiografického románu Alfréda Wetzlera Co Dante neviděl zachycuje skutečný hrdinský čin a jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie vedoucí k záchraně desetitisíců lidských životů. Film byl již uveden v kinech v USA, Kanadě, Brazílii, Španělsku, Portugalsku, Francii a Japonsku. Prodaný byl do celkem devadesáti devíti teritorií – od velkých trhů, jako je Čína, až po nesrovnatelně menší, jako například Taiwan či Arubu.

 „Když se vám dostane do ruky takový skvělý scénář, jako u filmu Zpráva, uvědomíte si, co máme společného s těmi, kteří tu byli před námi. Jejich síla a odvaha je pro nás velkou inspirací. O to víc, že v Evropě, která zažívá nejdelší období míru a spolupráce v dějinách, se opět zdvihá vlna nenávisti, rozdělování a strachu. Tento film je skutečně důležitý, jsem hrdý, že jsem byl na natáčení přizván a mohl jsem tak přispět k rozšíření takového příběhu,“ říká John Hannah. Jeho scény se točily v dekoracích nedaleko Prahy, jejichž autorem byl český filmový architekt Petr Synek. V hlavní rolích diváci uvidí Noela Czuczora a Petera Ondrejička ze Slovenska, v roli spoluvězně se představí český herec Jan Nedbal, v menší roli se objeví Ondřej Malý.

Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba dokázali po útěku z Osvětimi díky své následně sepsané detailní zprávě a neúnavnému úsilí přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora. Diváci Johna Hannaha ve Zprávě uvidí právě v klíčové roli Warrena, který je mezi prvními konfrontován s tím, co se skutečně dělo v Osvětimi, a je na něm tuto zprávu o fungování „továrny na smrt“ předat do oficiálních míst. Informace z Vrbovy a Wetzlerovy zprávy byly publikovány prostřednictvím BBC či v The New York Times. Papež Pius XII., americký prezident F.D. Roosevelt a další autority následně zažádali Maďarsko o zastavení deportací, k čemuž došlo 9. července 1944, tzn. zhruba tři měsíce po útěku mladých vězňů. Ačkoliv bylo uvolnění zprávy tehdy šestadvacetiletého Alfréda Wetzlera a dvacetiletého Rudolfa Vrby kontroverzně pozdrženo a dvaatřicetistránkový dokument byl zveřejněn až po mnoha týdnech, odhaduje se, že i tak bylo tímto činem zachráněno asi 200 000 Židů.

Více zde